افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

افغان نیوز: آمریكا برای غارت ذخایر انرژی به افغانستان لشگر كشی كرد.

افغان نیوز، آمریكا و انگلیس را به تلاش برای غارت منابع انرژی افغانستان، ازبكستان و تركمنستان متهم كرد و ادعای مقابله با تروریسم و مبارزه با مواد مخدر و همچنین كمك به مردم افغانستان را بهانه و دروغی بزرگ توصیف كرد.

 

ساخت ‌خطوط ‌لوله جدید برای انتقال گاز، شاه كلید ‌علاقه ‌غرب ‌به سركردگی آمریكا و انگلیس به ‌افغانستان ‌توصیف شد و در این خصوص ‘افغان نیوز’ نوشت انگیزه اصلی تجاوز نظامی آمریكایی ها و انگلیسی ها به افغانستان، غارت گاز طبیعی ازبكستان، تركمنستان و افغانستان است.

تحقیقات و عكسبرداری‌های زمین شناسان آمریكایی نشان می دهد كه حدود سه تریلیون متر مكعب گاز در شمال افغانستان وجود دارد.

استخراج گاز از معادن شمال افغانستان، نخستین بار در سال‌های 1345 _ 1346 خورشیدی آغاز شد كه سالانه 1.2میلیارد متر مكعب گاز، از شمال این كشور به شوروی فروپاشیده منتقل می شد.

اكنون پس از گذشت بیش از چهل سال روزانه یك ششم آن زمان یعنی 400 هزار متر مكعب گاز، استخراج می شود.

این خبرگزاری با استناد به اسناد محرمانه تاكید كرد بررسی چگونگی استقرار نیروهای آمریكایی و نیروهای دیگر كشورهای عضو ناتو در افغانستان، نشان می دهد كه نیروهای آمریكایی بدون شك یكی از اهدافشان در حمله به افغانستان احداث خط لوله در این كشور است.

این گزارش می افزاید: آمریكایی‌ها خط لوله‌ ای را می‌خواستند كه با گذر از كشورهای همسایه روسیه، از راه افغانستان عبور كند. ‌‌افغانستان ‌در ‌مجاورت ‌كشورهای ‌خاور‌میانه با ‌ذخایر ‌بزرگ ‌نفت ‌و ‌گاز ‌طبیعی ‌واقع ‌شده ‌است.

به علت محصور بودن تركمنستان در خشكی، ذخایر ‌عظیم ‌گاز ‌طبیعی این كشور ‌تنها ‌می‌‌تواند ‌از ‌طریق ‌خطوط ‌لوله ‌به ‌بازار‌های جهانی منتقل ‌شود و با عنایت به محدود بودن خطوط لوله، گاز این كشور تا پیش از این و هم‌ اكنون نیز ‌تنها از یك مسیر و سمت‌شمالی ‌انتقال ‌داده ‌می شود. روس‌ها ‌قصد ‌دارند ‌یك ‌خط ‌لوله ‌شمالی ‌دیگر ‌بسازند.

‌چینی‌ها ‌خط ‌لوله ‌ای ‌در ‌سمت ‌غرب كشورخود می‌سازند ‌‌و در این میان، ‌آمریكا برای اینكه از این میدان عقب نماند، تلاش می كند تا نفت و گاز كشورهای آسیای میانه را از طریق افغانستان و پاكستان به دریای عمان منتقل و آن را به كشتی های نفت كش خود برساند.

بر اساس این گزارش این علاقه مندی آمریكا زمانی بیشتر شد كه در ‌سال ‌2006 اداره ‌زمین ‌‌شناسی ‌ایالات ‌متحده ‌و ‌وزارت ‌معادن ‌و ‌صنایع ‌استخراجی ‌افغانستان ‌اعلام ‌كردند ‌كه ‌در شمال ‌افغانستان، ‌منابع انرژی قابل توجهی ‌وجود ‌دارد.

براساس ‌برآوردهای ‌زمین ‌شناسان ‌آمریكایی، ‌ذخایر ‌این ‌منطقه حداقل ‌1.5 ‌میلیارد ‌بشكه ‌نفت ‌(حدود ‌200 ‌میلیون ‌تن) ‌و 15.6 ‌هزار ‌میلیارد ‌متر ‌مكعب ‌گاز ‌طبیعی ‌است.

‌طبق آمار دیگر، كل ‌ذخایر انرژی ‌افغانستان ‌معادل ‌3.6 ‌میلیارد ‌بشكه ‌نفت ‌و ‌36.5 ‌هزار ‌متر ‌مكعب ‌گاز ‌طبیعی تخمین زده ‌می‌شود. هرچند ‌این آمارها ‌فقط ‌ارزیابی‌های ‌تخمینی ‌ذخایر انرژی افغانستان است، اما امكان ‌كسب ‌استقلال افغانستان در حوزه انرژی ‌و ‌حتی ‌صدور ‌گاز كشور ‌به ‌پاكستان ‌و ‌هند دور از واقعیت نیست.

از این رو آمریكا مصمم است به هر طریق ممكن این خط لوله را احداث و در این میان به هر قیمتی كه شده دیگر رقبا را از میدان خارج كند.

در ژانویه 1996 كه كمپانی ‘ بریداس’ آرژانتینی موفق به امضای قرارداد همكاری سی ساله برای احداث خط لوله نفت با دولت ‘برهان الدین ربانی’ شد گروه طالبان ایجاد و اعزام آن ها به افغانستان آغاز شد. با ورود آنها به افغانستان و شعله ورتر شدن جنگ های داخلی در افغانستان، طرح های ‘ بریداس ‘ به اجراء در نیامد.

در ژانویه سال 2006 میلادی، رئیس كمپانی بریداس در مورد انتقال گاز تركمنستان از طریق افغانستان با ‘حامد كرزی’ رییس جمهور افغانستان دیدار و گفتگو كرد.‌این شركت بار دیگر علاقه مندی خود را به اجرای این طرح از طریق افغانستان اعلام كرده است. این طرح كه هزینه ی آن نزدیك به سه میلیارد دلار برآورد می شود‌، قرار است از استان هرات و قندهار در غرب و جنوب افغانستان عبور كند و به شهرهای ‘ كویته ‘ و ‘ مولتان ‘ پاكستان و تا مرز هند ادامه یابد.

در این حال هنوز مدت زیادی از این دیدار و گفتگو نگذشته بود كه خبر می رسد شركت Chevron كه متعلق به ‘كاندولیزا رایس’ وزیر خارجه سابق آمریكا بود و سرمایه‌ گذاری‌های زیادی در منطقه انجام داده است با خرید شركت تاسیسات نفتی Unlocal، اجرای خط لوله نفت و گاز افغانستان را بر عهده گرفته است.

این خبرگزاری در ادامه می افزاید: اكنون آمریكا نبض كامل افغانستان را در دست گرفته و خود حكمفرماست لذا دیگر به وجود طالبان به عنوان بهانه ای برای جنگ نیازی ندارد و بهتر است هرچه زودتر صلح برقرار گردد. گفت وگوی دولت آمریكا با طالبان در قطر هم در همین راستاست.

پس می توان گفت در حقیقت این جنگ و لشكر كشی برای انرژی است، نه دموكراسی! البته از دیگر اهداف اصلی آمریكا می توان به حاكمیت مافیای مواد مخدر نیز اشاره كرد كه افزایش چهل برابری كشت تریاك نسبت به دهه 90، دلیلی بر این مدعاست.

دخالتهای آشكار و پنهان آمریكا در كشوری افغانستان، یمن، بحرین، عراق، لیبی و ایران همه و همه به خاطر كسب منابع انرژی و تامین منافع نظام سرمایه داری است.

 

منبع:http://www.irna.ir

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار