افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افغانستان یک کشور مصرفی است!

کارشناسان افغان می گویند که افغانستان بیشتر یک کشور مصرفی بوده و تولیدات و صادرات آن در تناسب به سایر کشورها در سطح پائین قرار دارد.

 

هرچند مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان شامل شدن افغانستان را به حیث عضو در سازمان جهانی تجارت یک امتیاز می دانند، اما تاکید دارند که باید برای استفاده از این حق آماده گی ملی کافی وجود داشته باشد.

 

آذرخش حافظی رییس روابط بین المللی این اتاق روز گذشته گفت، حکومت افغانستان بخاطر استفاده از حق عضویت این کشور در سازمان جهانی تجارت باید خطوط اساسی وظایف اقتصادی اش را مشخص سازد:

 

” البته عضویت اش خود یک امتیاز است امیدوار هستم که افغانستان بتواند یک عضو کامل سازمان جهانی تجارت شود و همچنان باید یک آماده گی ملی کافی وجود داشته باشد تا ما بتوانیم از این حق استفاده بهینه را به نفع رشد اقتصادی خود و به نفع بیرون از تجارت خود داشته باشیم. ”

 

این اظهارات در حالی بیان می گردد که رییس جمهور غنی روز یکشنبه با هیات سازمان جهانی تجارت در کابل ملاقات کرده و هر دو جانب روی زمینه سازی کسب عضویت افغانستان در سازمان جهانی تجارت گفتگو کرده اند.

 

در اعلامیه ریاست جمهوری گفته شده که هیات سازمان جهانی تجارت گفته است که پیوستن افغانستان به این سازمان می تواند در بخش اصلاحات تجارتی و اشتغال زایی ممد واقع گردد و زمینه سرمایه گذاری افغان های خارج از کشور را در داخل افغانستان فراهم سازد.

 

از سوی هم رییس جمهور غنی گفته است که استفاده از تجارب این سازمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا قبل از کسب عضویت، آماده گی کامل به میان آید و از مزایای عضویت در این سازمان استفاده اعظمی صورت گیرد.

در این حال کارشناسان افغان می گویند که افغانستان بیشتر یک کشور مصرفی بوده و تولیدات و صادرات آن در تناسب به سایر کشورها در سطح پائین قرار دارد.

 

تاج محمد اکبر استاد اقتصاد و یکی از این کارشناسان تاکید می کند که بخاطر رسیدن به کسب عضویت سازمان جهانی تجارت باید به چند موارد عمده و مهم به شمول مبارزه با فساد توجه صورت گیرد:

 

” محصولات را که ما تولید می کنیم محصولات نیست که بازارهای جهانی آنرا بپذیرد و یا در معرض رقابت قرار گرفته بتواند بناً این از موارد عمده است که در این قسمت به وقت و زمان نیاز است و ما باید این وقت و زمان را کوتاه بسازیم با درنظر داشت یک سلسله پالیسی های انکشافی، پالیسی های اصلاح سازی باید ما خود را به آن مرحله خود را برسانیم. ”

 

آقای اکبر همچنان تاکید می کند که در کنار این همه مسایل به مساله نورم و استندرد نیز باید توجه شده و کیفیت محصولات افغانستان که به خارج صادر می گردد بالا برده شود.

 

تلاش ها برای کسب عضویت سازمان های بین المللی تجارت از سوی حکومت افغانستان در حالی صورت می گیرد که کشورمان هنوز هم با موجی از نا امنی ها مواجه بوده و بیشتر سرمایه گذاران نگران امنیت جان و مال شان اند.

 

از سوی هم انتقاد های مطرح می شوند که با وجود سرا زیر شدن میلیارد ها دالر کمک جامعه بین المللی به افغانستان کشورمان هنوز هم در بخش های اقتصادی به خود کفایی نرسیده و بیشتر کالا های مورد نیاز اش را از بیرون وارد می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار