افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

افغانستان کشور احمق ها است؟

حماقت های زیادی در افغانستان و حکومت آن وجود دارد. به طور مثال بخشیدن های بی مورد، فساد اداری بخشیده شده است، بی کفایتی ها بخشیده شده است و قتل و غارت ملی هم بخشیده شده است.

سه ماه از تشکیل حکومت وحدت ملی می گذرد، مردم انتظار داشتند با روی کار آمدن حکومت تازه افغانستان صفحه جدیدی در تاریخ باز کند و با توجه به تجاربی که از سیزده سال گذشته به دست آورده است امنیت و آرامش را تجربه کند اما این انتظار بیهوده بود چرا که نه تنها وحشت و نا امنی در کشور افزایش شدیدی یافت و مبارزه ای با فساد و فاسدان صورت نگرفت بلکه بسیاری از این فاسدان تبریه شده و آزاد گردیدند. چه عواملی باعث این چنین وضعیتی در کشور شده است؟ آیا این اوضاع آشفته ضعف مدیریت حکومت وحدت ملی را می رساند؟

حشمت غنی احمدزی فعال سیاسی در برنامه «صد روز اول» گفت: حکومت وحدت ملی که در حال به وجود آمدن است، مشکلات خاص خود را دارد. این حکومت اگر بخواهد متحد و منسجم شود پروسه ای زمانگیر است.

وی حرف های تند رییس جمهور در روزهای اول کار را مشکل آفرین عنوان کرده افزود: در ابتدای کار مشکلی که رییس جمهور ایجاد کرد حرفهای بسیار تندی بود که زد و این در بین گروه های خودشان حتی مشکلاتی ایجاد کرد و تفرقه هایی افکند.

برادر رییس جمهور که با رییس جمهوری اختلاف فکری دارد، در باره پاکستان چنین اظهار نظر نمود: مشکل دیگری که حکومت ایجاد کرد، این بود که تصور می کرد معضل اصلی کشور پاکستان است و اگر به پاکستان مراجعه شود مشکلات افغانستان حل می شود. در حالی که این انتهای اشتباه این حکومت است.

حشمت غنی در رابطه با نشست با پاکستان و سران استخباراتی آن کشور گفت: می گویند که ما با طالبان افغانی نشست داریم طالب افغانی هم قسمت اعظم آن به رهبریت پشتون بود. رهبران حکومت باید در نشست با طالبان آنها را راضی می کردند تا آنها در ولایات مختلف همه اقوام خود را که به عنوان طالب هستند مجاب به پایان جنگ می کردند. نه اینکه این طالبان را به دروازه آی اس آی بفرستند. این کار یک نوع خود فروشی است.

این تحلیلگر امور سیاسی از اشتباهات گذشته تحت عنوان حماقت یاد کرده افزود: حماقت های زیادی در افغانستان و حکومت آن وجود دارد. به طور مثال بخشیدن های بی مورد، کشتار مردم بخشیده شده است، فساد اداری بخشیده شده است، بی کفایتی ها بخشیده شده است و قتل و غارت ملی هم بخشیده شده است. در این موارد هر مجرمی که دستگیر شده است بعد از مدتی آزاد شده است.

وی بسیاری از مشکلات افغانستان را از خیانت های درون حکومت دانسته عنوان کرد: نمونه های زیادی وجود دارد که والی ها از کنسولگری پاکستان خط و راهنمایی می گیرند، قوماندان امنیه در ولایت ها به کنسولگری پاکستان رفت و آمد دارند.

احمدزی در ارتباط با عوامل اوضاع آشفته حکومت و کشور گفت: اول اینکه از یک سال و نیم پیش این برنامه توسط ابرقدرتهایی مثل آمریکا ایجاد شده بود که در این زمان باید به افغانستان ضربه زده شود. این که چه کسی رییس جمهور آن باشد مطرح نبود.
دوم اینکه این حکومت حکومتی یک دست نیست. یک دست شدن حکومت بسیار مهم است. یا عوامل این کشور هم دست شده و متحد می شوند یا به همین بدبختی هایی که در آن غرق هستیم ادامه می دهیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار