افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

افغانستان قربانی یا فاتح در میان قدرت های رقیب

واشنگتن و پکن که از دیرباز تاکنون رقیب سیاسی و اقتصادی یکدیگر بوده اند و قبضه شدن بازارهای امریکا با کالاهای چینی آنان را سخت برآشفته است در افغانستان به هم رسیدند و رودرروی یکدیگر برای اقناع و مجاب کردن اشرف غنی در کابل صف آرایی کردند.

برای بحث و بررسی دیگر گونه میان روابط کابل پکن و سنجش میزان برد و باخت طرفین در این دیدار 4 روزه که حداقل 40 نتیجه محسوس و نامحسوس در بر داشت؛ ابتدا باید درخصوص تجمع اضداد در افغانستان و رقابت قدرت ها در خاک کابل به تامل نشست.

واشنگتن و پکن که از دیرباز تاکنون رقیب سیاسی و اقتصادی یکدیگر بوده اند و قبضه شدن بازارهای امریکا با کالاهای چینی آنان را سخت برآشفته است در افغانستان به هم رسیدند و رودرروی یکدیگر برای اقناع و مجاب کردن اشرف غنی در کابل صف آرایی کردند.

چین و هند بعنوان قدرتهای نوظهور منطقه که آتیه درخشانی در عرصه های علمی فناوری، اقتصادی و نظامی برایشان پیش بینی می شود در رقابت نهان و گاه آشکار با ابر قدرت غرب سهم بسزایی در سرمایه گذاری و تجهیزات و کمک های مالی بلاعوض به افغانستان داشته اند.

حال پکن که در دولت پیشین علیرغم تمامی سفرها و دیدارها و مذاکرات نقش چندان فعال و پررنگ و متعهد به وعده هایش نداشت مورد توجه جدی اشرف غنی در دولت وحدت ملی قرار گرفته است تا شاهد روی آوردن مجدد به بزرگترین سرمایه گذار خارجی در افغانستان باشیم.

چین با انواع و اقسام تعهدات جدید و توافقنامه های متعدد در عرصه های مختلف درحالی جای پای خاک گرفته خود در کابل را محکم تر ساخت که امریکا برای 12 سال حضور نظامی در افغانستان علیرغم تمامی منافع و منابع مالی به موفقیت چندانی در عرصه نظامی و امنیتی دست نیافت.

البته نارضایتی مردم و مسوولان از روند کج دار و مریز استخراج معدن مس عینک توسط مهندسان چینی، عدم پایبندی به افتتاح و ترمیم گدرگاه واخان برای ایجاد راه مواصلاتی ارزان و مطلوب زمینی میان دو کشور و مواردی از این قبیل چندان کارنامه درخشانی از پکن در کابل برجای نگذاشته است.

با این حال دورخیز اشرف غنی برای پرش از گودال و گرداب فقر و بی بضاعتی و فرار سرمایه های کلان خارجی به روزهای اوج بازسازی و بهسازی افغانستان با کمک کشورهای همسایه و جهان از سوی کارشناسان امریکایی به فال نیک گرفته شده است.

برای قربانی یا فاتح خواندن افغانستان در تجمع اضداد در منطقه و رقابت دشمنان دیرینه و قدرتهای کنونی از تهران تا واشنگتن از واشنگتن تا مسکو از اسلام اباد تا دهلی و از پکن تا واشنگتن باید گفت اشرف غنی نباید اشتباهات حکومت پیشین را تکرار نماید و در احاطه دولتهای مخالف به ورطه نابودی کشانده شود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار