افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افغانستان قربانی بازی ها و سیاستهای کشورهای بزرگ و ابرقدرتهای دنیا

متاسفانه امروز هم افغانستان و مردم افغانستان قربانی بازی ها و سیاستهای کشورهای بزرگ و ابرقدرتهای دنیا است.

چند ماه قبل قندوز سقوط کرد و مردم آن در بدترین حالت ممکن از خانه و کاشانه خود آواره شدند، هم اکنون هلمند نیز در ناامنی به سر می برد و چندین ولسوالی از آن سقوط کرده وقرار است گروه داعش آن را به عنوان پایگاه دایمی خود انتخاب کند. شمال، جنوب، شرق و غرب افغانستان را ناامنی و جنگ فراگرفته و در هر گوشه مردم جان عزیز را از دست می دهند و خونهایشان روان می شود. اینها همه در حکومتی رخ می دهد که رهبران آن قبل از رسیدن به قدرت شعار امنیت کامل سر می داند و شعار آسایش و رفاه مردم را و ادعای صلح و پایان جنگ را می کردند. حالا آیا همان حکومت ضعیف و بی تفاوت شده است یا دشمنان افغانستان هستند که قوی و تجهیز شده اند؟

فاطمه عزیز عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خبرتودی» گفت: افغانستان نظر به موقعیت جغرافیایی که دارد، از گذشته ها و در طول تاریخ مورد تاخت و تاز نیروهای بیرونی بوده است. برخی کشورهای همسایه هم در طول تاریخ به اشکال مختلف در افغانستان مداخله کرده اند. متاسفانه امروز هم افغانستان و مردم افغانستان قربانی بازی ها و سیاستهای کشورهای بزرگ و ابرقدرتهای دنیا است. کشورهای بزرگ با وعده تامین امنیت و مبارزه با تروریزم به کشور ما می آیند، اینجا را صحنه تاخت و تاز گروه های تروریستی می کنند و ادعا می کنند که با آنها در حال مبارزه هستند. با وعده کمک به حکومت و مردم افغانستان پول اندکی می دهند و چندین برابر آن را به گروههای تروریستی می پردازند تا اهداف آنها را تامین کنند. آنها با چندین برابر کمک به تروریست ها باعث می شوند افغانستان به این حالت نا به سامان برسد.

وی بخشی از مشکلات کشور را زمامداران افغانستان می داند و می گوید: مشکل بزرگ ما اینجا است که سیاستمداران و زمامداران کشور ما متعهد به مردم و کشور خود نیستند تا بتوانند با تدبیر این مشکلات را رفع کنند. بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی هم، با ایجاد حکومتی دوسره اوضاع از آنچه بود بدتر شد. رهبران حکومت وحدت ملی فکر می کنند، منافع ملی در این است که اشخاص وابسته به خودشان را در قدرت جاگزین کنند. متاسفانه کشمکش ها و جنجالهایی که وجود دارد بیشتر از همینجا منشا می گیرد، بیشترین مقرری هایی که صورت می گیرد، بر اساس شایسته سالاری، وطن دوستی و تعهد نیست بلکه بر اساس نوع و میزان روابطی است که افراد با زمامداران دارند.

بانو عزیز ادامه داد: این روند برخلاف وعده هایی است که رهبران در هنگام کارزار انتخاباتی و هنگام تشکیل حکومت وحدت ملی دادند. وعده های آنها هنوز بر روی کاغذ باقی مانده اند و هیچ کدام عملی نشده اند.جدا از آن، حتی همان وظایفی را که باید انجام می دادند، انجام نداده اند و کمکاری های زیادی صورت گرفته است. وقتی رییس جمهور به ولایت قندوز رفت، وعده داد که عملیاتی را شکل می دهد و در مدت سه هفته در آنجا تامین امنیت می کند. متاسفانه تا به امروز امنیت سرتاسری در قندوز وجود ندارد. هنوز هم مردم در آرامش نیستند و هنوز نمی توانند با خاطر آسوده بخوابند.

این نماینده مجلس معتقد است رهبران هیچ تعلق خاطری به این مملکت ندارند و به همین دلیل با خیالی آسوده به کشمکش ها و قدرت طلبی های خود ادامه می دهند و ابراز داشت: قربانی کشمکش های رهبران حکومت وحدت ملی، مردم افغانستان هستند که جوانانشان در اردوی ملی روزانه، جان خود را از دست می دهند. از نظر اقتصادی، امنیتی و اجتماعی هم مردم در بدترین وضعیت ممکن قرار دارند. رهبران حکومت وحدت ملی نمی توانند مردم را درک کنند چرا که فرزندان خودشان در این وطن و در این وضعیت نیستند. فرزندان خودشان یا در خارج از کشور به سر می برند و اگر گاهی هم به افغانستان می آیند بهترین و امن ترین امکانات در اختیارشان قرار می گیرد. خودشان نیز در اوج آرامش و آسایش به سر می برند.

عزیز بی اعتمادی مردم را به حکومت غیر قابل انکار می داند و می گوید: وعده های چرب ونرمی را که به مردم داده بودند در جهت منفی انجام شده است. نان مردم را از سفره هایشان برچیده اند. مردم هم اعتماد خود را به آنها از دست داده اند و این بی اعتمادی روزبه روز بیشتر می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار