افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افغانستان عاری از ماین تا سال ۲۰۲۳ میلادی

بخش ماین پاکی سازمان ملل متحد می گوید که اگر بودجه مورد نیاز به دسترس آنان قرار بگیرد تعهد می سپارند که تا سال ۲۰۲۳ میلادی افغانستان را به یک کشور عاری از ماین مبدل خواهند کرد.

 

افزایش تلفات در نتیجه انفجار ماین از ۳۰ فرد در ماه به بیشتر از صد تن و استفاده از سلاح های ثقیل در جنگ های اخیر، نگرانی های جدی بخش ماین پاکی سازمان ملل متحد را برانگیخته است.

 

مسئولان بخش های مختلف این سازمان می گویند که این مسایل بیانگر آن اند که افغانستان به سروی دوباره در ختم جنگ در ارتباط به ماین پاکی، نیاز دارد.

 

محمد صدیق راشد رئیس مرکز هماهنگی امور ماین پاکی افغانستان می گوید که با آنکه سازمان ملل متحد حدود ۷۸ درصد کشور را عاری از ماین ساخته بود اما جنگ های اخیر سبب شده تا این ساحات نیازمند بررسی های دوباره گردد:

 

” تلفات ملکی در سه سال قبل به یک نفر در یک روز پائین آمده بود اما اکنون در یک ماه بیشتر از صد تن شده که این واقعاً قابل نگرانی است، اعماری داریم که در کمتر از سه سال از ۳۳ تا ۷۸ هزار برخورد های مسلحانه صورت گرفته، در اکثر برخورد ها سلاح ثقیله استفاده شده است که این خود یک مشکل است و در آینده به رسیدگی نیاز دارد. ”

 

آقای راشد افزود که بر اساس بررسی های قبلی ۲۲ درصد خاک افغانستان به بررسی و راه اندازی پروژه های ماین پاکی ضرورت دارد که حدود ۳۹۰ میلیون دالر هزینه بر میدارد و این بودجه هنوز به دسترس آنان قرار نگرفته است.

 

این اظهارات مسئولان بخش ماین پاکی سازمان ملل متحد در آغاز یک ورکشاپ برای دریافت نیازمندی های افغانستان در بخش پاکسازی ماین ها و افتتاح کتاب “قدم زدن در کشتزار ماین” که زندگی نامه یکی از مدیران سازمان ملل متحد را در بر می گیرد مطرح شد.

 

این نشست ها در حال صورت می گیرد که به تازه گی هشت کودک در شهر کابل در نتیجه انفجار یک سرگلوله منفجر ناشده جان های شان را از دست دادند.

 

ماین ها و سرگلوله های منفجر ناشده که از سه دهه به این سو در افغانستان جابجا شده صد ها کشته و معلول بر جا گذاشته است و اکنون حکومت افغانستان می گوید که برای رسیدگی به آنان برنامه های را روی دست دارد.

 

ویس برمک وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی که در این نشست حضور داشت ضمن استقبال از کارکردهای ملل متحد در سه دهه گذشته به ملی شدن این پروسه تاکید ورزید.

 

وی می گوید که اگر این پروسه ملی شود میتواند مانند پروژه همبستگی ملی بیشتر از قبل مفید واقع گردد:

 

” دونر ها توقع که دارند این است که اگر این قرار است برنامه ملی باشد پس باید انتقال شود مسئولیت رهبری و هماهنگی آن به حکومت افغانستان در بخش مسایل مدیریتی در مسایل تخنیکی آن مساله جدا است که بالای آن نیز کار می کنیم. ”

در این حال بخش ماین پاکی سازمان ملل متحد می گوید که اگر بودجه مورد نیاز به دسترس آنان قرار بگیرد تعهد می سپارند که تا سال ۲۰۲۳ میلادی افغانستان را به یک کشور عاری از ماین مبدل خواهند کرد.

 

اما در عین حال صحبت های برخی دیگری از مسئولان این سازمان نشان میدهد، تا زمانیکه جنگ در کشور ادامه داشته باشد افغانستان عاری از ماین نا ممکن خواهد بود.

 

اینکه جنگ در افغانستان چه زمان متوقف خواهد شد و ماین ها تا کی از افغان ها قربانی خواهد گرفت گذشت زمان پاسخ آنرا خواهد داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار