افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

افغانستان طی چند ماه آینده استخراج نفت خام را آغاز خواهد كرد

استخراج نفت بخشی از تلاش های افعانستان برای بهره برداری از منابع زیرزمینی است كه ارزش آن میلیاردها دلار برآورد می شود.

جواد عمر سخنگوی وزارت معادن افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت كه شركت ملی نفت چین (سی ان پی سی) و ‘گروه وطن’ شریك افغان استخراج نفت را ظرف 5 ماه آینده شروع می كنند و روزانه پنجهزار بشكه نفت تولید خواهند كرد.

این نخستین بار خواهد بود كه در افغانستان كه از نظر معادن غنی است و در عین حال یكی از فقیرترین كشورهای جهان پس از 30 سال جنگ به شمار می رود، نفت استخراج خواهد شد.

عمر افزود: حداكثر میزان تولید نفت پنجهزار بشكه در روز خواهد بود، اما بعدا به 45 هزار بشكه در روز افزایش خواهد یافت، هر چند جدول زمانی برای این افزایش ذكر نشده است.

این مقام افغان افزود: استخراج نفت در حوزه ‘افغان – تاجیك’ یكی از مخازن عمده نفت در امتداد رودخانه ‘آمو دریا'(جیحون) در شمال افغانستان صورت خواهد گرفت كه نسبتا از آرامش لازم برخوردار است.

بر اساس قراردادی كه در دسامبر گذشته امضا شد، نفت استخراج شده در پالایشگاه هایی كه در افغانستان در حال ساخت است، پالایش خواهد شد و دولت افغانستان از 70 درصد سود خالص آن افزون بر 15 درصد مالیات بر درآمد شركت برخوردار خواهد شد.

بر اساس ارزیابی ها، حوزه افغان – تاجیك حدود 87 میلیون بشكه نفت در خود ذخیره كرده است كه هر چند نسبت به مخازن جهانی نسبتا اندك است اما برای افغانستان مقدار قابل توجهی به شمار می رود.

كشور افغانستان در حال حاضر نفت و گاز مصرفی خود را عمدتا از كشورهای آسیای میانه و ایران وارد می كند.

این در حالیست كه مركز زمین شناسی آمریكا بر اساس بررسی های هوایی، ارزش مواد معدنی این كشور را بیش از یك تریلیون دلار برآورد كرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار