افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

افغانستان در آتش جنگ و رهبران مشغول کشمکش

هم اکنون افغانستان با ناامنی هایی که دارد و با نوع حکومت تازه و با اختلافات درون حکومت در لحظات حساس تاریخی خود قرار گرفته است. بسیاری از ولایات کشور در ناامنی و جنگ غرق شده است و بار دیگر مردم از شهرها و خانه های شان آواره می شوند. وظیفه حکومت است که وقتی جنگ می شود نیروهای مقاومت به وجود آورده و ناامنی را دفع کند اما حکومت ما در حالی که مردم کشته می شوند و نان برای خوردن ندارند مشغول کشمکش ها و درگیری های درونی است و مردم همچنان قربانی همین کشمکش ها می شوند.

 

عبدالحمید مبارز کارشناس سیاسی در برنامه «ثورلید» گفت: فیصله ای که جان کری وزیر خارجه آمریکا برای حکومت داد، فیصله ای بر خلاف قانون اساسی افغانستان و بسیار سطحی بود. وی این مملکت را نمی شناخت. ضرب المثلی داریم که می گوید: در یک اقلیم دو پادشاه نمی گنجد. این فیصله باعث شد که آنها به تقسیم قدرت بپردازند. این نوع تقسیم قدرت در واقع نظام را مختل می سازد. چرا که تا وقتی رییس جمهور به عنوان این پست صلاحیت های خود را از قانون اساسی نگیرد و مطابق آن صلاحیت ها کار نکند، نمی تواند کاری از پیش ببرد. همینطور رییس اجرایی باید صلاحیت های خود را بشناسد. رییس جمهور را به عنوان رییس جمهور بشناسد. آنها باید صلاحیت های خود را از قانون اساسی بگیرند. اگر صلاحیت ها از قانون نباشد و شخصی عمل کنند همیشه به مشکل برخواهند خورد.

 

وی در خصوص وضعیت کنونی کشور و بی تفاوتی رهبران ابراز داشت: رهبران افغانستان باید به طور مشترک یک برنامه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی ایجاد کنند و به آن برنامه عمل کنند. برای تطبیق این برنامه شخصیت هایی را پیدا کنند که متخصص باشند نه اینکه حتماً افراد از تیم خوشان باشند. افغانستان در لحظات حساس تاریخی خود قرار گرفته است. در حدود سیزده ولایت افغانستان جنگ است. سرحدات ما باز است. هم اکنون خارجی های زیادی در این سر حدات آمده اند. این خارجی ها از چچنی ها گرفته تا ازبک ها و حتی عربهایی که در پاکستان زندگی می کنند با خانواده های خود به کشور ما آمده اند. اگر آنها با خانواده های خود آمده باشند قطعاً برای جنگ نیامده اند و اینکه چرا حکومت تا به حال چیزی در این مورد نگفته است، چطور استخبارات از این مسایل خبر نداد، آنها چطور به این گستردگی آمدند و چطور سلاح و مهمات آوردند؟ سوالهایی است که حکومت باید پاسخگوی آن باشد.

 

مبارز در خصوص اختلافات دو رهبر و تاثیر آن بر کشور اظهار کرد: رهبران ما هم اکنون هم مشغول درگیری و کشمکش هستند. در بسیاری از موارد پیش آمده که تصمیم توسط یکی از رهبران گرفته شده که دیگری آن را قبول نکرده و موضوع به حالت تعلیق درآمده است. این موضوع در وقتی رییس جمهور فرمانی می دهد به معنای این است که امر رییس جمهور شکسته می شود وقتی امر ررییس جمهور یک مملکت شکسته شود اوضاع به هم می ریزد.

 

این کارشناسی سیاسی در خصوص خلف وعده های رهبران می گوید: مردم تقریباً اعتماد خود را به حکومت از دست داده اند. چرا که آنها در کمپاین های انتخاباتی خود وعده های بسیار بزرگی به ملت داده بودند. آنها وعده داده بودند که در سفره های مردم تغییر می آورند. تغییر آمده است ولی تغییر اینگونه آمده است که مردم گرسنه تر شده اند، بیکاری بیشتر شده است و همین مسایل بهانه شده که جوانان به خاطر چند دالربه طرف مقابل بپیوندند.

 

وی علت ناامنی ها در کشور و قوی شدن دشمن را اینگونه بیان کرد: 65 درصد مردم افغانستان جوانان هستند که این جوانان نه زمین، نه زر، نه زن و نه خانواده دارند و وقتی اوضاع کشور را اینگونه می بیند از آینده هم ناامید می شوند. این فاکتورها باعث زیاد شدن ناامنی ها در کشور می شود. همچنین تا وقتی کوکنار وجود داشته باشد و تریاک تولید شود امنیت در کشور نمی آید. چرا که مافیای مواد مخدر که در آن قاچاقبران بزرگ پاکستانی و دیگر کشورهای بزرگ شامل هستند، اجازه نمی دهند که امنیت در کشور ما برقرار شود تا منافع شان مختل نشود. همین حالا هم در برخی ناامنی هایی که در برخی ولایت ها وجود دارد توسط فرماندهانی ایجاد می شود که بیکار هستند آنها از قدرت خود استفاده می کنند و به قاچاق مواد می پردازند.

 

مبارز در اخیر گفت: در طول سیزده سالی که در افغانستان گذشت، قانون به هیچ گونه تطبیق نشد. حالا هم کسانی که از قانون تخطی می کنند و به دیگری اتهام می بندند زور آوران هستند. هر کدام فکر می کنند که کسی نمی تواند از آنها جواب بخواهد. تا وقتی رهبران حکومت دست از بی قانونی ها و کشمکش ها برندارند اوضاع همین گونه و شاید بدتر پیش برود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار