افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افغانستان دارای بالاترین رتبه مرگ و میر مادران در جهان

متاسفانه افغانستان در خصوص مرگ ومیر مادران و اطفال دارای بالاترین رتبه در جهان می باشد که برای جلوگیری و کاهش این امار نیازمند ده هزارقابله هستیم تا بتوانیم با این پدیده مقابله کنیم.

 

داکتر عادله مبشر؛ عضو سازمان سلامت جهان در افغانستان، دیروز در کارگاه آموزشی “مرگ و میر مادران و کودکان” در کابل با اشاره به کاهش مرگ و میر مادارن نسبت به سال گذشته گفت: طی سالهای گذشته در هر ۲۷ دقیقه یک مادر در هنگام زایمان جان خود را از دست میداد در حالیکه هم اکنون در هر دو ساعت یک مادر در هنگام زایمان جان خود را از دست میدهد.

 

مبشر افزود: تغذیه نامناسب، عدم استفاده از متودهای فاصله دهی بین ولادت ها از جمله عوامل مرگ و میر مادران در افغانستان می باشد.

عضو سازمان سلامت جهانی در افغانستان ادامه داد: همچنین علت اساسی مرگ و میر نوزادان را تولد قبل از وقت ، وزن کم درهنگام تولد، وجود بیماریهای میکروبی، خفگی درهنگام تولد و صدمات در زمان تولد برشمرد.

وی ادامه داد: مادران برای مقابله با مرگ و میر فرزندان خود باید مراقبتهای ویژه را در زمان قبل و بعد از ولادت رعایت کنند.

 

مبشر اظهار داشت: در حال حاضر ۳ هزار قابله در افغانستان وجود دارد که متاسفانه برای جلوگیری ازمرگ میر مادران کافی نمی باشد.

عضو سازمان سلامت جهانی در افغانستان با اشاره به امار بالای مرگ و میر مادران در افغانستان خاطر نشان ساخت: متاسفانه افغانستان در خصوص مرگ ومیر مادران و اطفال دارای بالاترین رتبه در جهان می باشد که برای جلوگیری و کاهش این امار نیازمند ده هزارقابله هستیم تا بتوانیم با این پدیده مقابله کنیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار