افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 25 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

افغانستان خواهان ایجاد آدرس برای طالبان درعربستان و ترکیه است

وزارت امور خارجه روز یک شنبه گفت که حکومت افغانستان خواهان ایجاد آدرس برای طالبان درعربستان و ترکیه است..

سخنگوی این وزارت، جانان موسی زی، گفت که حکومت افغانستان خواهان تأمین صلح در کشوراست، اما صلحی که به ابتکار و رهبری افغانان به میان آید و نیز هراقدامی که از سوی هر کشوری برای گفتگو های صلح انجام می شود باید در مشوره با حکومت افغانستان انجام شود.

جانان موسی زی گفت: «پروسۀ صلح افغانستان به رهبری و مالکیت کشور صورت گیرد، اگر پروسۀ صلح تحت رهبری مردم و دولت افغانستان نباشد، مشکلات در آن خلق می شود.»

بربنیاد گزارش ها در مدت ده ماه مقام های امریکایی و نماینده گان طالبان چند بار در آلمان و دو هه با هم دیدار وگفتگو کرده اند.

در حالی که گفته می شود که در کنار مسایل دیگر، انتقال زندانیان افغان از زندان گوانتانامو هم در این دیدار ها بحث و گفتگو شده است و روزنامه واشنگتن پست از زبان شماری از مقام های امریکایی نگاشته است که بربنیاد این معامله قرار بود پنج طالب افغانی اززندان گوانتانامو رها شوند وامریکا به پذیرد که طالبان بخشی از هراس افگنی جهانی نیستند.

اما سرانجام این تفاهم هنگامی با شکست روبه رو شد که رییس جمهور کرزی از پذیرفتن این شرایط خود داری کرد.

آقای موسی زی افزود: «در بارۀ زندانیان طالبان ملاحظۀ دولت فقط با حاکمیت کشور تعلق می گیرد، پیش ازاین هم زندانیان از گوانتانامو به کشور انتقال شده و فعلأ هم این تصمیم برجاست ولی نه این که به کشور دیگری انتقال شود.»

از سوی هم وزارت امور خارجه ازآغاز گفتگو ها با اتحادیۀ اروپا در بارۀ امضاء پیمان راهبردی درآغاز سال نو میلادی خبر می دهد.

این وزارت می افزاید که امضاء این پیمان گُسترش روابط با اتحادیۀ اروپا در بخش های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حمایت و تقویت دیموکراسی را در برخواهد گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار