افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 3 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

افغانستان تحت سیطرۀ 12 گروه تروریستی داخلی و خارجی قرار دارد!

تروریستان

 

بگفته محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع کشور، اکنون ۱۲ گروه تروریستی داخلی و خارجی در افغانستان فعالیت می‌کنند.

 

مقامات وزارت دفاع افغانستان می‌گویند آنان توانسته اند جلو ایجاد مراکز دایمی جنگجویان داخلی و خارجی در افغانستان را بگیرند.

 

به گفتۀ این وزارت جنگجویانی که اکنون در کشور برضد دولت می جنگند،۷۵ درصد آن‌ها را خارجیان تشکیل می‌دهد.

 

 

آقای رادمنش میگوید که این جنگجویان می‌خواستند در بخش‌های مختلف افغانستان مراکز سوق و اداره ایجاد کنند اما به گفتۀ وی نظامیان افغان برای‌شان اجازه این کار را نداد.

 

وی افزود:

 

“فعلاً هم به این آرزو اند که شورای کویته را در هلمند انتقال بدهند، در عین زمان داعش کوشش داشت که در ولسوالی کوت مرکز ایجاد کند تا افغانستان و کشور‌های آسیایی را زیر نگین داشته باشد اما این محلات سوق ادارۀ شان را از بین بردیم.”

 

این درحالیست که به اساس گزارش ها، ادارۀ سر مفتش خاص ایالات متحدۀ امریکا چندی پیش گفته‌است حکومت افغانستان پنج درصد مناطق تحت حاکمیت اش را از دست داده‌است.

 

داعش، القاعده، گروه ترکستان شرقی، جنبش اسلامی ازبکستان، گروه انصارالله تاجکستان لشکر جنگوي و لشکر طیبه از گروه‌های اند که به گفتۀ مقام‌های وزارت دفاع در تلاش ایجاد پناهگاه در افغانستان هستند.

 

گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش به گفتۀ مقام‌های افغان نسبت به گروه‌های دیگر فعال تر است.

 

این در حالیست که چند هفته پیش حکومت افغانستان از پاکستان خواست تا از ورود جنگ‌جویان داعش از خاک آن‌کشور به افغانستان جلوگیری کند.

 

جان نیکلسون قومندان نیروهای ماموریت حمایت قاطع در افغانستان به تازگی گفته‌است که بیش از ۷۰ درصد جنگجویان داعش در افغانستان را اعضای سابق گروه طالبان پاکستان تشکیل میدهد.

 

به گفتۀ وی، این طالبان پاکستانی از قبیله “اورکزیی” اند که پس از عملیات ارتش پاکستان موسوم به “ضرب عضب” از آنجا فرار کرده و درچوکات داعش تنظیم شدند.

 

اقای نیکلسون افزوده‌است، علاوه بر گروه طالبان پاکستانی، اعضای جنبش اسلامی ازبکستان و دیگر گروه‌ها تلاش دارند عضویت گروه تروریستی داعش در افغانستان را بدست آورند.

 

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار چند روز پیش گفته بود، بسیاری از اجسادی که در نتیجۀ عملیات‌های نیروهای امنیتی افغان در برابر داعش در میدان نبرد باقی مانده، پاکستانی هستند.

 

با این حال شماری از آگاهان نظامی می‌گویند تازمانی‌که کشور‌های منطقه در مبارزه علیه تروریزم با افغانستان همصدا نشوند، جنگ درکشور و برخی کشور‌های منطقه همچنان ادامه خواهد داشت.

 

در همین حال حکمت‌الله اعظمی محقق انستیتوت صلح و جنگ می‌گوید برخی کشور‌های منطقه با فعالیت برخی گروه‌ها در افغانستان اهداف شان را دنبال می‌کنند اما نتیجۀ این دیدگاه‌های آنان به گفتۀ آقای اعظمی به زیان منطقه تمام خواهد شد.

اقای اعظمی مشخصاً به فعالیت داعش اشاره کرده می‌گوید اگر کشور‌های منطقه در مبارزه علیه این گروه‌ها با دولت افغانستان همکاری نکند، فعالیت این گروه در منطقه گسترش می‌یابد.

 

به گفتۀ وی، با گسترش فعالیت جنگجویان این گروه‌ها در آینده کشورهای آسیای جنوبی و آسیای مرکزی با تهدید روبرو خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار