افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 6 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

افغانستان تاختگاه دیگران !

پس از برگزاری همه ی این نشست ها تنور جنگ در افغانستان نه تنها ختم نمی شود بلکه گرمتر می شود تا منطق و فلسفه وجودی خیمه های لشکرگاهی که به نام مشورت زدند دوامدار شود.

 

هر زمان نامی از نشست درباره ی افغانستان برده می شود، چشم ها و گوشها انتظار می کشد، تا ببیند باز چه نسخه ای برای فردای افغانستان نوشته می شود، کشوری که در سیزده سال جان و تن زخمی خود را با مرهم همین کمکها التیام بخشید و جان لرزان را لنگان لنگان به اینجا کشید.

از این قبیل نشستها برای افغانستان بی شمار بوده است. بروکسل، لندن، توکیو، بن و ده ها نشست دیگر. اما نتایج نشست ها برای مردم افغانستان در چه حد و مرزی بود؟

 

بسیاری ها باور دارند که این نشستها خوب است اما در خفا اسرار پوشیده ای هم برای مردم وطن رونما خواهد کرد. این کمکها هر روز ما را نیازمند تر از پیش می سازد. و و طن را از شکوفایی، احیا و خود کفایی واقعی باز می دارد و شاید اینگونه رفتارها سرانجام به یک عرف تبدیل شود. آنگونه که هر روز دیدیم در خزانه چیزی نداریم بی آنکه ذره ای بجنبیم و کاری کنیم و تنها دست دراز می کنیم و می گوییم لطفا به حال بیچاره ی ما رحم کنید. کاری که تا به حال شده است و کرده ایم و ما را وابسته نگاه داشته است. ماهی می گیریم اما ماهی گیری یاد نمی گیریم. آیا در این نشست ها تغییر در سیاست های جامعه ی جهانی ایجاد خواهد شد؟ آیا مردم سهمی واقعی دریافت خواهند کرد؟

 

محمد ظریف اظهر استاد دانشگاه کابل در برنامه «صد روز پس از تحلیف» گفت: حرف های من نه غرب ستیز است و نه غرب دوست، حرفهایم بیشتر از روی وطن دوستی است. کشورهای خارجی به افغانستان آمدند، سالها در این جا ماندگار شدند، جنگ در این جا تمام نشد بلکه بیشتر نیز شد. آیا 49 کشوری که به افغانستان آمدند، آنقدر ضعیف بودند که در مقابل طالبان قبیله ای عقب مانده پس راندند و ناکام شدند؟ امکان چنین چیزی وجود دارد؟ 49 کشور اروپایی مدرنیزه شده و مسلح از طالبان شکست خوردند؟

 

وی با توجه به جنگ های نیابتی در افغانستان عنوان کرد: پس از برگزاری همه ی این نشست ها تنور جنگ در افغانستان نه تنها ختم نمی شود بلکه گرمتر می شود تا منطق و فلسفه ی وجودی خیمه های لشکرگاهی که به نام مشورت زدند دوامدار شود. به این معنی که اول به نام جنگ به این جا آمدند تا در صفوف جنگ در تعلیم وتجهیز ارتش افغانستان کمک کنند، آن را به جایی برسانند و خودشان هم در کنارشان بجنگند.

 

این استاد دانشگاه خارجی ها را متهم به دروغگویی به مردم افغانستان کرده افزود: نظامیان خارجی به افغانستان آمدند که اینجا تروریزم است و باید آن را از بین ببریم. سپس برای داشتن بهانه ای بیشتر موضوع دیگری را ایجاد کردند که طالب عقب مانده، القاعده ی عقب مانده به واشنگتن رفته و مرکزی تجارتی آن را با دزدیدن دو هواپیمای جنگی نابود کرده است و تا به حال این زبانزد عام و خاص است که این کار انجام شده است. پس از این با لشکرکشی دسته جمعی به اینجا آمدند. اگر فقط آمریکا لشکرکشی می کرد آن را برابر با شوروی متجاوز می دانستند. نیرنگ آنها این است که لشکرکشی دسته جمعی کرده اند. آن زمان در افغانستان لشکرگاه جنگ زده بودند و حال لشکرگاهی مشاوره ای زده اند.

امیدوارم که از این نشست های مشورتی و این لشکرگاه مشورتی ما به کشوری به عنوان تاختگاه تجاوز به کشورهای اسلامی و غیر اسلامی تبدیل نشویم. در حال حاضر با این اوضاع احتمال آن زیاد است.

 

اظهر انتظارات مردم از کنفرانس هایی بنام افغانستان را اینگونه به گویش گرفت: انتظاری که از نشست بروکسل و لندن می رود این است که یقیناً این کشورها در مقابل مشت پری که پای ناتو را به افغانستان کشانده است، با توجه به اینکه ناتو در اینجا منافع حیاتی منطقه ای دارد، برای ما کمکهای مولتی نظامی خواهد داشت و حکومت وحدت ملی با دست پری برخواهد گشت. در این راستا کمکهای اقتصادی می شود، کاریابی اندکی تحرک پیدا می کند. تشکیل کابینه صورت می گیرد به دلیل اینکه آخرین مشورت گاه برای چیدن افراد برای تشکیل کابینه همان لندن و بروکسل است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار