افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

افغانستان به شبکه یک راه، یک جاده پیوست!

چین، پاکستان و افغانستان

سه کشور چین، پاکستان و افغانستان در نشستی در پکن توافق کردند که همکاری‌های استراتیژیک عملی خود را در زمینه‌های مختلف افزایش دهند تا منافع متقابل و یکپارچگی اقتصادی شان در منطقه در قالب پلان یک راه، یک جاده افزایش یابد.
به نقل از پاکستان تودی، این توافق‌نامه در اولین دور از گفت‌وگوهای همکاری عملی بین چین، افغانستان و پاکستان حاصل شد که به صلح، ثبات و توسعه افغانستان و منطقه کمک خواهد کرد.

انتظار می‌رود پلان اقتصادی چین و پاکستان که پروژه‌ شاخص یک راه، یک جاده در جنوب آسیا است، قواعد بازی در منطقه را تغییر دهد.

پروژه اقتصادی چین و پاکستان در سال 2013 توسط رییس‌جمهور چین شی جین پینگ کلید خورد.

پلان اقتصادی چین و پاکستان پروژه‌ای چند ملیارد دالری برای توسعه زیرساخت‌ها است که هدف آن اتصال منطقه سین کیانگ در چین به بندر گوادر در پاکستان است. وجود چنین پروژه‌ای در این مقیاس نظر دیگر کشورهای منطقه از جمله افغانستان و هند را نیز جلب کرده بطوری که این کشورها نیز برای پیوستن به این پلان تمایل نشان داده‌اند.

در این نشست طرف‌ها، دیدگاه‌های خود را برای همکاری‌های سه جانبه مطرح و توافق کردند تا اقدامات عملی برای گسترش همکاری‌ها اتخاذ کنند. سه طرف همچنین برای برگزاری ورکشاپ‌‌ها، سمینارها و انجمن‌های مختلف در این باره توافق کردند.

این گفت‌و‌گوها با حضور خالد پاینده به نماینده گی از کشورمان، منصور احمد‌خان، به نماینده گی از وزارت خارجه پاکستان و ژیا کوین از وزارت خارجه چین برگزار شد.

در این مذاکرات چین و پاکستان متعهد شدند تا در زمینه‌های زیرساخت‌ها، انرژی، معارف، زراعت و توانمند‌سازی بر اساس نیازهای افغانستان و طبق برنامه‌های کمکی خود با افغانستان همکاری کنند.

سه کشور در این نشست همچنین به توافق رسیدند تا برای گسترش تجارت و احداث جاده و شاهراه‎ها نیز همکاری کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار