افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 11 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

افغانستان بدترین کشور جهان!

پروژه عدالت جهانی افغانستان را بدترین کشور جهان در اجرای حاکمیت قانون پس از ونزویلا شناخت. در این گزارش افغانستان با هشت شاخص فساد، نظم و امنیت، دسترسی شهروندان به نهادهای قضایی، حکومت باز، اجرای قانون، رعایت حقوق بنیادین شهروندان، عدالت قضایی موثر و محدودیت قدرت دولتی مورد بررسی قرار گرفته که در تمامی این شاخص ها عقب گردی جدی داشته است. پروژه عدالت جهانی در این گزارش افغانستان را فاسد ترین کشور جهان خوانده است.

 

شکیبا هاشمی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خبرتودی» گفت: مطابق گزارش پروژه عدالت جهانی، افغانستان آخرین کشوری است که در رتبه بندی آن قرار می گیرد. یعنی افغانستان جزء فاسدترین کشورها درجه بندی شده و رتبه صدم را دارد. در افغانستان اولین فردی که باید قانون اساسی افغانستان را رعایت کند و دیگر ارگان ها را به سمت رعایت قوانین هدایت دهد که آنها را عمل کنند، رییس جمهور است اما متاسفانه امروز نقض کردن قانون از همان رییس جمهور شروع می شود و به یک فرهنگ در میان مردم تبدیل شده است.

 

وی در خصوص بی قانونی هایی که در کشور وجود دارد اظهار کرد: در حال حاضر قانون شکنی در افغانستان حرف اول را می زند. از همان رده های بالای سیاست هم شروع می شود. به طور مثال وزیران کابینه تا به حال غیر قانونی و به صورت سرپرست اداره می شدند. والی ها هنوز به صورت سرپرست کار می کنند. زمان کار پارلمان تمام شده است و ادامه کار آنها هم غیر قانونی است.

 

هاشمی شروع بی قانونی ها را از رییس جمهور دانسته و برای نمونه گگفت: رییس جمهور بارها در بیانات خود گفته بود افرادی که متخصص اقتصاد هستند را در راس امور اقتصادی قرار می دهم و آن را از چوکات خانواده هایی که در قدرت هستند و در بند خود گرفته اند بیرون می کشم اما دیدیم که خود، پسرش را رییس انسجام تمام کمکهای بین المللی مقرر کرد. این کار هم بدون هیچ مشورتی با کمیسیون اقتصادی در پارلمان انجام شد.

 

وی ادامه داد: با این بی قانونی ها مردم دیگر به حکومت اعتماد ندارند، به نهادهای بین المللی هم اعتماد خود را از دست داده اند. در موضوع کابل بانک افراد اصلی که در فساد دست داشتند، رها و آزادانه زندگی می کنند و چند نفر که در آن دست های پایین قرار داشتند در زندان شده اند. اگر واقعاً می خواهیم نظم را در جامعه حاکم کنیم، باید میان مجرمان فرقی نگذاریم. متاسفانه در میان دولتمردان ما قانون برای خانواده و آشنایانشان یک چیز است و برای دیگر مردم چیز دیگری است.

 

این نماینده مجلس اراده ای برای اجرای قانون در بین دو رهبر نمی بیند و می گوید: تذکره های الکترونیکی هم اکنون تا حدودی به خوبی پیش رفته و آماده سازی می شود رییس جمهور و رییس اجرایی اولین اشخاص مملکت هستند و باید پیش قدم شوند و به طور نمادین بروند و تذکره خود را بگیرند اما چنین کاری نمی کنند این بدین معنا است که چنین اراده ای وجود ندارد. یکی از وعده های دیگری که رییس جمهور داده بود پس گرفتن زمین های غصب شده بود که آن هم رها شده و هیچ اقدامی برای آن نمی شود.

 

به باور وی، این که گفته می شود افغانستان میان نظم و بی نظمی قرار دارد، حقیقت است. چرا که بی نظمی ها را خود سیاستمداران افغانستان به وجود آورده اند. اداره شدن نهادها با سرپرست، وجود اختلاف میان رهبران افغانستان، اداره شدن نهادهای قضایی با سرپرست باعث این بی قانونی ها می شوند.

 

هاشمی در پایان گفت: وضعیت افغانستان در حال حاضر واقعاً نگران کننده است. حتی شخص رییس جمهور می گوید که سال روان یک سال خونین برای مردم افغانستان خواهد بود. رییس جمهور باید مطابق وعده هایی که داده است عمل کند و امنیت را برای مردم بیاورد. مطابق تفاهمنامه امنیتی که با آمریکا داشتیم آنها نیز باید مسوولانه در رفع ناامنی های کشور ما عمل کنند. امنیت در افغانستان زمانی تامین می شود که دو رهبر میان خود وحدت نظر داشته باشند و در سایه قانون حرکت و عمل کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار