- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

افغانستان با آلمان موافقتنامهء ستراتیژیک امضاء می کند

[1]

 

مقامات می گویند، افغانستان قرار است اواخر این هفته هنگام بازدید رییس جمهور کرزی از برلین موافقتنامهء ستراتیژیک را با آلمان، به امضاء برساند.

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دیروز در یک نشست خبری در کابل گفت، رییس جمهور افغانستان قبل از اشتراک در اجلاس رهبران ناتو در شیکاگو، روز پنجشنبه افغانستان را به قصد برلین ترک کرده و در آنجا سند ستراتیژیک دراز مدت را با آلمان امضاء خواهد کرد.

ایمل فیضی همچنان گفت:
«این سند برای افغانستان خیلی مهم است. کشور آلمان نظیر  سایر کشورهای غربی در چوکات تعهدات جامعه بین المللی برای حمایت از افغانستان و رها نکردن این کشور بعد از سال 2014 میلادی، تصمیم گرفته است که این سند ستراتیژیک را امضاء کند.»

ایمل فیضی اضافه کرد، با امضاء سند ستراتیژیک درازمدت در های جدید و یک فصل تازه در عرصه های مختلف همکاری میان دو کشور باز خواهند شد.

در همین نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت، با آنکه افغانستان در عرصه سیاسی و اجتماعی دست آورد های بزرگی دارد. اما این کشور تلاش دارد تا اقتصادش را احیا کند.

جانان موسی زی گفت، افغانستان در زمینه اقتصاد، حد اقل برای یک دهه دیگر بعد از سال 2014 میلادی به کمک ها و حمایت بین المللی متکی خواهد بود تا اینکه به پای خود بی ایستتد.

اوایل این ماه افغانستان سند دراز مدت مشارکت ستراتیژیک را با ایالات متحده امریکا امضاء کرد.

مقامات می گویند، امضاء چنین موافقتانامه ها برای ادامهء کمک و حمایت نظامی، مالی و سیاسی جامعه بین المللی بعد از سال 2014 میلادی برای افغانستان، ضروری پنداشته می شود.

 

منبع: رادیوآزادی