افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

“افغانستان باید از فرصت مهیا شده از سوی هند استفاده مثبت کند”

شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان می گویند اگر حکومت این کشور امتیازات قایل شده از سوی هند را درست مدیریت کند میتواند نهایت استفاده را از آن ببرد.

 

نیلوفر ابراهیمی یک عضو این جرگه روز گذشته گفت افغانستان نیازمند داشتن روابط تنگاتنگ با هند است.

 

خانم ابراهیمی گفت با توجه به روابط تاریخی میان هند و افغانستان هیچ کشور دیگر نمی تواند امتیازات میان این کشور را تصاحب کند:

 

” این مساله بر می گردد به مدیریت و تدبیر حکومت وحدت ملی، ما زمانی میتوانیم از فضای ایجاد شده استفاده مثبت کنیم که خود را بسازیم، وقتی که ما از یک ذاویه قدرت وارد مذاکره شویم ما میتوانیم هر کشوری را که برای ما فرمایش بدهد برجایش بنشانیم،البته ارتباطات اقتصادی،ترانزیتی و همکاری های که هند در سیزده سال گذشته با افغانستان داشته،به هیچ صورت هیچ کشوری نمی تواند این امتیازات را از میان این دو کشور بگیرد. ”

این اظهارات در حالی صورت می گیرند که رئیس جمهور محمد اشرف غنی سرگرم یک دیدار سه روزه در هند بسر می برد.

 

صدراعظم هند در ملاقات با رئیس جمهور غنی گفته است که با وجود موانع سیاسی و جغرافیایی مشارکت میان هند و افغانستان گسترش میابد.

 

ناریندرا مودی همچنان روی حمایت کشور از تقویت نیروی های امنیتی افغان و ظرفیت سازی این نیروها تاکید کرده است.

 

هند کشوریست که در سال های گذشته افغانستان را در بخش های مختلف میلیون ها دالر کمک کرده و در بازسازی این کشور سهم گرفته است.

 

در این حال برخی دیگر از اعضای ولسی جرگه می گویند که افغانستان باید روابط اش را با هند و پاکستان به گونه موازی حفظ کند.

 

شیرولی وردک یکی از اعضای این جرگه میگوید که افغانستان نباید با یکی از این دو کشور رقیب طوری رابطه برقرار کند که این نزدیک سبب ایجاد نا امنی در کشور گردد:

 

” هند به هیچ صورت آماده نیست تا حکومتی در افغانستان بوجود بیاید که به اشاره پاکستان عمل کند و پاکستان هم برعکس آن، بنا لازم است تا با این دو دشمن تاریخی طوری رابطه ایجاد شود که بشکل موازی در حرکت باشد،یعنی این که افغانستان به یکی از این دو کشور نباید آنقدر خودش را نزدیک بسازد که فاصله گرفتن از کشور دومی سبب نا امنی در این کشور گردد. ”

 

برخی از آگاهان می گویند پاکستان نمی گذارد تا روابط میان هند و افغانستان بیشتر از این گسترش یابد و بدین ترتیب تلاش می کند تا بر افغانستان فشار سیاسی و اقتصادی وارد کند.

 

اما این آگاهان به حکومت وحدت ملی سفارش می کنند تا برای جلوگیری از مداخلات پاکستان به افغانستان به گونه اقدام کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار