افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

افغانستان از شرّ سرطانِ فساد، خلاصی ندارد!

بگفته سرور دانش، فساد اداری به یک لکه ننگ برای افغانستان تبدیل شده است.
معاون دوم رییس جمهور در سمیناری که با عنوان قضاء مظهرحاکمیت قانون و تامین عدالت برگزار شده بود، گفت که پدیده فساد اداری من‌حیث یک غده سرطانی پیکر دولت افغانستان را رنجور و مریض ساخته و مخصوصا برای نهادهای عدلی و قضایی ما به یک لکه ننگ تبدیل شده است.

آقای دانش اضافه کرد که فساد اداری مانع عمده حاکمیت قانون در کشور است و باعث شده که باشنده گان نسبت به نهادهای عدلی و قضایی بی اعتماد شوند.

معاون رییس جمهور بر آوردن اصلاحات در بخش های مختلف قضایی و مبارزه با فساد در نهادهای قضایی تاکید کرد و گفت که اگر ما موفق شویم که ریشه‌ فساد اداری را در نهادهای عدلی و قضایی و تنفیذ قانون، مخصوصا در محاکم بخشکانیم، فساد از همه‌ ادارات دولتی محو خواهد شد.

او علاوه کرد که دولت افغانستان به خاطر تعهدات بین المللی خود و به خاطر پابندی به میثاق‌ها و کنوانسیون هایی که دولت عضویت آنها را پذیرفته، مکلف است تا اصلاحات سکتور عدلی و قضایی را به صورت اساسی و بنیادی روی دست گرفته و در این راستا ضمن پاسخ دهی به باشنده گان کشور، تعهدات بین المللی خویش را نیز به پایه اکمال برساند.

او گفت دولت در این راستا گام‌های مهمی برداشته که می توان از ایجاد شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری، کمیته عدلی و قضایی، کمیته قوانین و مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری نام برد.

آقای دانش همچنان به حملات تروریستی به نهادهای عدلی و قضایی اشاره کرده گفت، بعد از نیروهای امنیتی، قضات و سارنوالان هدف اصلی تروریستان است. او از نهادهای قضایی خواست که در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، مسند قضا را هم به یک جبهه‌ مبارزه علیه تروریزم بپندارند و با سرعت بخشیدن به مراحل قضایی دوسیه تروریستان، عدالت را بر آنها تطبیق نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار