افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

افغانستان ارزانترین مسیر تجاری برای کشورهای آسیای میانه

افغانستان نقطه اتصال میان کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی محسوب می شود از اینرو انتظار می رود که برگزاری نشست کشورهای عضو شانگهای، در جهت تطبیق پروژه های بزرگ اقتصادی و بهره برداری افغانها از مزایای آن در درازمدت خیلی با اهمیت باشد.

 

وزارت اقتصاد افغانستان میگوید، ایجاد هماهنگی میان کشورهای عضو سازمان همکاریهای منطقوی شانگهای و تلاش ها در این راستا میتواند تسریع کار زیربنا های اقتصادی در سطح منطقه را تضمین کند.

 

به گفته این وزارت، در حال حاضر افغانستان ارزانترین مسیر تجاری برای کشورهای آسیای میانه به حساب میآید و کشورهای عضو سازمان شانگهای از این اهمیت کشور نیز به خوبی واقف اند.

 

اسماعیل رحیمی رئیس عمومی پالیسی و نظارت این وزارت، روز گذشته، به اهمیت مسیر اقتصادی ابریشم که از طریق افغانستان، کشورهای چین، آسیای میانه و آسیای جنوبی و حتی اروپا با هم وصل میشوند تاکید کرد:

 

” موجودیت افغانستان در این سازمان بسیار زیاد مهم است و چند چیزی که در راستای احیای دوباره این راه بسیار مشکل ساز است، یکی هم تنش های منطقوی است که باید سطح آن پائین بیآید این نشست های میتواند که در قسمت پائین آوردن تنش های منطقوی فوق العاده مهم باشد. مساله زیربنا هم فوق العاده مهم است که میتواند این نشست ها کشورها را کمک بکند تا بالای یک راهکار هماهنگ فیصله بکنند. ”

 

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 میلادی به هدف همکاری‌های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقزستان، تاجکستان و ازبکستان تشکیل شد.

 

گفته میشود که نقش محوری را در این سازمان کشورهای چین و روسیه بر عهده دارند و افغانستان نیز به عنوان کشور ناظر به این سازمان پیوسته است.

 

به همین دلیل رئیس جمهور اشرف غنی به هدف اشتراک در پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری های شانگهای به روز پنجشنبه عازم شهر اوفای روسیه شد.

 

گسترش همکاری های منطقوی در بخش های مختلف اقتصادی، تامین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه و چگونگی مهار نمودن تهدید های جدید، از موارد عمده ای است که رئیس جمهور در مورد با تعدادی از مقامات کشورهای عضو این سازمان روی آن بحث خواهد کرد.

 

در عین حال برخی از آگاهان اقتصادی می گویند که گسترش روابط منطقوی و بهره برداری مناسب اقتصادی از آن نیاز به تدبیر عاقلانه رهبران حکومت دارد.

 

سهراب بهمن یکتن از این آگاهان گفت:

 

” ما نباید به این زودی ها توقع کنیم که سازمان شانگهای بتواند بدیلی مانند ناتو و دیگر کشورها برای ما خواهد بود زیرا شانگهای یک سازمان جوان است و تا کنون فعالیت های را که لازم است انجام دهد وقت است. ما ضرورت داریم که روابط خود را گسترش دهیم مخصوصاً در کشورهای منطقه، شما کشورهای هند و چین را می بینید که رشد سریع اقتصادی دارند و روسیه هم امکانات بلقوه دارد که میتواند در بهبود مسایل افغانستان نقش بازی کند. ”

 

تحیلگران افغان می گویند، از آنجای که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، بزرگ‌ ترین قدرت اقتصادی جهان هستند پس نیاز است تا حکومت افغانستان با برنامه ریزی های دقیق، زمینه گسترش روابط تجاری با این کشورها را فراهم نماید.

 

آنان تاکید می ورزند که افزایش مبادلات تجارتی میان این کشورها میتواند در راستای تامین ثبات و تقویت اقتصاد کشور موثر واقع شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار