افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افغانستان آبستن تحولات جدید

رقابت هایی که در حال حاضر میان روسیه و غرب در این منطقه جریان دارد در واقع وضعیت را به گونه ای سامان دهی کرده است که هر طرف تلاش می کند که تحولات منطقه را در کنترل خود داشته باشد.
شورای امنیت سازمان ملل از افزایش خطرات و فعالیت های طالبان و گروه های تروریستی در افغانستان خبر می دهد و تحریم ها بر آنها را تمدید می کند. اما آیا تحریم بر طالبان می تواند از وجود جنگ و خونریزی در افغانستان جلوگیری کند و فعالیت گروه های تروریستی رامهار کند؟ آیا طالبان با وجود این تحریم ها محدود می شوند یا منابع تمویل بسیار بزرگتر و قدرتمندتر این اجازه را نخواهد داد؟

داکتر لطیف نظری استاد دانشگاه در برنامه «بازنگاه» گفت: مجموعه تحولاتی که در افغانستان رخ داده است نشان می دهد که افغانستان آبستن تحولات جدید می باشد. در واقع گروه های تروریستی بخصوص گروه تروریستی داعش می تواند تهدیدات جدی و جدیدی را هم متوجه افغانستان و هم متوجه کشورهای منطقه کند.

وی در خصوص دلیل ازیاد تهدیدات تروریستی اظهار کرد: رقابت هایی که در حال حاضر میان روسیه و غرب در این منطقه جریان دارد در واقع وضعیت را به گونه ای سامان دهی کرده است که هر طرف تلاش می کند که تحولات منطقه را در کنترل خود داشته باشد. نباید فراموش کرد که روسیه عصر آقای پوتین روسیه یک دهه قبل نیست. بلکه تغییراتی ساختاری در تحولات این کشور به وجود آمده و روسیه هنوز در حوزه موشکهای بالستیک، در حوزه نظامی و اطلاعاتی می تواند با قدرتهای بزرگ دنیا رقابت کند. روسیه تلاش می کند سیاست یک جانبه گرایی امریکا را به نقد بکشد و نظام تک قطبی و تحولات منطقه را به چالش بکشد. به همین جهت ما شاهد حضور پر رنگ روسیه در عراق و سوریه هستیم. همچنین آنها وضعیت افغانستان را در حال حاضر کاملاً زیر نظر دارند.

نظری افزود: علت این مساله هم این است که روس ها بارها اظهار نگرانی کرده اند که گروه های تروریستی بخصوص داعش، ابزاری برای نفوذ به طرف آسیای میانه برای ایجاد مشکل و محاصره استراتژیک روسیه است. به همین جهت جنگ افغانستان جنگی کاملاً پچیده، استخباراتی، نیابتی و با توجه به اهداف بزرگ منطقه ای دنبال می شود. به همین جهت است که ما نیازمند مدیریت چند جانبه و سیاست چندوجهی در این موضوع می باشیم. کوچکترین غفلت افغانستان می توانند افغانستان را صحنه کشمکش های منطقه ای و فرامنطقه ای کند.

استاد دانشگاه در خصوص وضعیت صلح در افغانستان گفت: نه پاکستان و نه امریکا از روند صلح در افغانستان حمایت نمی کنند. تنها کشورهایی مثل هند یا چین هستند سیاست های خارجی شان طوری رقم خورده که ثبات در افغانستان تامین کننده ثبات در آنها می باشد. امریکا هم علی رغم اینکه با افغانستان پیمان امنیتی امضا کرده است بیشتر به تحولات و رقابت هایی فکر می کند که باید در آن سه محور روسیه، چین و ایران تحت تاثیر قرار بگیرند. هم اکنون روسیه ابتکار عمل در تحولات سوریه و عراق را در اختیار خود گرفته است و غرب و امریکا را به حاشیه سوق داده است و از این طرف امریکایی ها هنوز هم تسلط بر منابع انرژی و و ابسته ساختن حکمرانان سیاسی را در منطقه دنبال می کنند. به همین دلیل، هم پیمانان منطقه ای امریکا هم در حال حاضر وارد یک جنگ نیابتی در کل این منطقه می باشند یعنی هم در آسیای میانه و هم در خاور میانه و هم در منطقه جنوب آسیا.

نظری در ارتباط با وجود امریکا در منطقه اظهار کرد: قطعا امریکایی ها با توجه به اینکه می خواهند قدرت هژمون در نظام بین الملل باقی بمانند به قدرتهایی که در حال حاضر به عنوان قدرت بزرگ منطقه و فرا منطقه اظهار وجود می کنند، اجازه نمی دهند به این روند ادامه دهند. به این جهت است که آسیای میانه، خاور میانه و جنوب آسیا آبستن تحولات جدیدی است که کل نظام بین الملل را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین اگر امریکایی ها از این منطقه عقب نشینی می کنند به این معنا است که با مشکلات جدی و جدیدی در تحولات بین المللی رو به رو می شود و در واقع می توان موقعیت امریکا را در کل نظام منطقه تحت تاثیر قرار دهد. تحولات یمن، عراق،سوریه، بحرین، فلسطین، افغانستان و همین طور آسیای میانه کلا ارتباط پیدا می کند با نقش هژمونیکی که امریکایی ها می خواهد در نظام های منطقه ای و بین الملل آن را ایفا کند. به این دلیل تا زمانی که امریکا به اهداف استراتژیک و ژیوپولتیک خود در این منطقه دست پیدا نکند حمایت نامریی آنها را از داعش و گروه های افراطی وجود خواهد داشت. بنابراین واقعیت حمایت داعش و گروه های ترورستی امریکا است.

وی ادامه داد: همزمان با اینکه امریکایی ها تلاش می کنند که ارزش های امریکایی را جهان شمول کنند و گسترش بدهند، در عین زمان مخالفت با سیاست های خارجی امریکا جهان شمول می شود و این از نقطه آسیای مرکزی شروع می شود و تا خاور میانه و تا شمال آفریقا را در بر می گیرد. بنابراین امریکایی ها احساس می کنند که اگر عقب نشینی کنند و تحولات منطقه را تحت مدیریت نداشته باشند احتمالاً کشورهای نوظهور در منطقه و جنبش های اسلامی ای ظهور خواهند کرد منافع منطقه ای و جهانی امریکا را با چالش بیشتر مواجه خواهد کرد. به همین جهت امریکا از شماری از گروه های افراطی حمایت می کند و نمونه آنرا ما در تحولات سوریه مشاهده می کنیم.

نظری در پایان گفت: تا زمانی که اراده جدی برای ختم جنگ در افغانستان و منطقه وجود نداشته باشد و پاکستان زیر فشار جدی جامعه بین المللی به صورت صادقانه و شفاف قرار نگیرد جنگ در افغانستان پایان نمی یابد. قراین و شواهد هم نشان می دهد که حالا شرایط به گونه این نیست که پاکستانی ها از دخالت های خود در افغانستان دست برداشته باشند. پاکستان هنوز بی ثباتی در افغانستان را به نفع منافع ملی خود و به نفع دست یابی به یک قدرت هژمون در منطقه ارزیابی می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار