افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 5 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

افغانستان؛ میهمان نشست کشورهای عضو سازمان شانگهای

نهمین نشست وزیران فرهنگ کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای، پیش از چاشت امروز سه شنبه، در شهر شانگهای چین گشایش یافت.
رییس جمهور کرزی نیز در راس یک هیات عالی رتبه برای شرکت در کنفرانس سران شانگهای که روز پنج شنبه برگزار می شود به چین سفر کرده است.
ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه ای گفته است که آقای کرزی را در این سفر، زلمی رسول وزیر امور خارجه، داکتر اسپنتا مشاور امنیت ملی رییس جمهور و شماری از اعضای کابینه همراهی می کنند.
براساس گزارش ها، پیش از شروع اجلاس رسمی، وزیران فرهنگ کشورهای ناتو، در نشستی روی مهمترین محورهای  توسعه و گسترش مناسبات فرهنگی میان کشورهای عضو صحبت کردند.

“شای وو” وزیر فرهنگ جمهوری خلق چین که ریاست اجلاس را به عهده داشت، با اشاره به تاریخ گذشته کشورهای عضو، بر سابقه تمدنی این کشورها تاکید کرده است.
آقای شای وو می گوید که کشورهای عضوی شانگهای با داشتن تمدن، تاریخ و فرهنگ می توانند به عنوان محور توسعه فرهنگ شرق مطرح باشند.
روسیه، چین، ازبکستان، تاجیکستان ، قرقیزستان و قزاقستان شش عضو اصلی سازمان همکاری شانگهای و کشورهای ایران، پاکستان، مغولستان و هند به عنوان چهار کشور عضو ناظر در این نهاد بین‏المللی حضور دارند.
گفته می‏شود که در نهمین دور اجلاس سازمان همکاری های شانگهای کشورهای افغانستان و سریلانکا میهمانان رسمی این اجلاس هستند.
درهمین حال، ارگ ریاست جمهوری کشور، در خبرنامه ای گفته است که حامد کرزی و هیات همراه در باره نحوه همکاری های منطقه ای برای تامین صلح و ثبات در افغانستان با اعضای سازمان شانگهای گفت و گو می کند.
درخبرنامه آمده است که آقای کرزی پیش از برگزاری نشست با شماری از استادان و محصلان دانشگاه دولتی چین دیدار و گفت و گو کرده است.

به گفته خبرنامه، در این دیدار روسای جمهور دو کشور، اعلامیه همکاری های های استراتژیک میان دو کشور را امضا و بر همکاری های زراعتی میان دو کشور در زمینه های زراعتی تاکید کردند.
سازمان همکاری های شانگهای در سال 2001 توسط کشورهای چین، روسیه، قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان تشکیل شد.
ماموریت اصلی این سازمان همکاری های اقتصادی و امنیتی کشورهای عضو به شمار می رود.
از سال 2005 میلادی به این سو، این نشست هر سال به طور نوبتی در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود.
تاکید بر اصول همزیستی مسالمت آمیز و صلح و همکاری های اقتصادی میان کشورهای عضو به خصوص توسعه راه تجارتی ابریشم، از محورهای اساسی پیمان شانگهای است.
قرار است نشست  سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای روز پنجشنبه (18 جوزا) در شهر پکن برگزارشود.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار