افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 31 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

افغانستان، مرجع و مرکز افراط گرایی می شود

گروه تروریستی داعش که تاکنون مسایل پشت پرده اش با غرب چندین بار افشا شده و حمایت های آشکار آمریکا از این شبه نظامیان مسلح بر کسی پوشیده نیست، این بار با زیرکی تمام، مبارزه اش را از سمت عراق و سوریه با تمرکز برنامه‌ریزی‌های سیاسی، اجتماعی و اید‌‌‌یولوژیکی به غرب آسیا مخصوصا مرز‌های غربی افغانستان و پاکستان انتقال د‌‌‌اد‌‌‌ه است.

 

درباره اینکه آیا واقعا د‌‌‌اعش قد‌‌‌رتمند‌‌‌ است یا خیر؟ باید گفت پاسخ منفی د‌‌‌قیق نیست و گزینه مثبت هم د‌‌‌رست نمی باشد. اما برای مبارزه با این پدیده ی غربی که در دو جریان فکری و سیاسی فعالیت دارد، سه نکته ی مهم وجود دارد که اگر دولتمردان افغانستان بخواهند با گسترش داعشیسم مقابله کنند باید به آنها توجه نمایند.

 

نخست زمینه و بستر اجتماعی این گروه است، د‌‌‌وم موقعیت اید‌‌‌یولوژیکی تفکر افراطی که از وهابیت سرچشمه می گیرد و سوم وجود‌‌‌ حفره‌های امنیتی د‌‌‌ر منطقه به ویژه در ولایات مختلف کشور ما.

 

این سه زمینه موجب می‌شود‌‌‌ پد‌‌‌ید‌‌‌ه‌ای به نام د‌‌‌اعش مانند طالبان نفوذ کرد‌‌‌ه و رشد‌‌‌ یابند‌‌‌. مغز متفکر این گروه های تروریستی که از غرب تغذیه می شود با خاصیت ژله‌ای و استتاری به راحتی می توانند در لایه‌ها و شکاف‌ها نفوذ کرده و استتار خود‌‌‌ را تثبیت می‌کنند‌‌‌. به این معنا که هرجای افغانستان که ناامنی باشد، به راحتی داعش نفوذ می کند.

 

گزارش های متعدد نشان می دهد که گروه تروریستی جنبش ترکستان شرقی با هد‌‌‌ف قرار د‌‌‌اد‌‌‌ن چین، به شمال کشور ما نفوذ کرده است. گروه انصارالله تاجيکستان نیز به دنبال همین هدف است. جنبش به اصطلاح اسلامی ازبکستان هم می خواهد به روسیه نفوذ کند و از آنجا به لشکر طیبه علاقه‌مند‌‌‌ است تحرکات گسترده ای دارد تا از شمال شرق افغانستان وارد‌‌‌ کشمیر شود‌‌.

 

کارشناسان مسایل سیاسی بر این باور هستند که حامیان غربی داعش با توجه به نام و آوازه ای که هم اکنون این گروه در دنیا پیدا کرده، قصد دارند آن را تبدیل به یک مرجع فکری برای نیروهای افراطی مذهبی در سراسر جهان تبد‌‌‌یل کنند و بهترین مکان برای مرکزیت این تفکر، جامعه سنتی و بی سواد افغانستان است که در سال های پیش نگرش های تندروانه مذهبی در آن کشت شده است.

 

غربی ها بعد از سیزده سال حضور آشکار و بیست سال حضور پشت پرده، اکنون با خلق و خوی افغانستان بسیار آشنا هستند و به خوبی می دانند که با دولت اشرف غنی و عبدالله می توانند به این آرزوی دیرین خود دست یابند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار