افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

افغانستان، بزرگترین صادرکننده پناهنده و آواره

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با بیان اینکه اکنون 54 میلیون آواره و پناهنده در جهان وجود دارد، افغانستان را بزرگترین صادر کننده پناهنده و آواره دانست.

به نقل از سی ان ان، آخرین گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نشان می‌دهد که رشد تعداد پناهجویان و آوارگان جهان در سال ۲۰۱۱ در یک‌دهه گذشته بی‌سابقه بوده است و افغانستان همچنان بزرگ‌ترین منبع صادرکننده پناهندگان جهان است.

بر اساس این گزارش بحران انسانی در لیبی٬ سودان٬ سومالی٬ افغانستان و ساحل‌عاج و دیگر کشورهای جهان در سال ۲۰۱۱ منجر به پناهندگی بیش از ۸۰۰ هزار نفر شده است که به دلایل گوناگون مجبور به ترک میهن‌شان شده‌اند.

بر اساس گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل تعداد پناهجویان جهان در سال ۲۰۱۱ به بالاترین حد در ۱۱ سال گذشته رسید. بالاترین تعداد پناهجویان مربوط به سال ۲۰۰۰ است که از ۸۲۲ هزار نفر هم فراتر رفت.

گزارش سالانه «آوارگی اجباری» نشان می‌دهد تعداد پناهجویان به اضافه تعداد آوارگان جهان٬ یعنی کسانی که محل زندگی خود را ترک کرده‌اند اما همچنان در حصار مرزهای وطن خود مانده‌اند٬ از مرز 54 میلیون نفر گذشته است.

نزدیک به چهار پنجم پناهجویان جهان به کشورهای مجاور خود پناهنده می‌شوند. پاکستان با پذیرش 1/7 میلیون پناهنده٬ بیشترین تعداد پناهدگان جهان را در خود جای داده و پس از آن ایران با ۸۸۶ هزار نفر و کنیا با ۵۶۶ هزار نفر پناهنده قرار گرفته‌اند.

تعداد آوارگان جهان هم سیری صعودی در پیش گرفته و مجموع آوارگان پنج سال اخیر در سراسر جهان به بیش از ۴۲ میلیون نفر رسیده است. این گزارش همچنین نشان می‌دهد که احتمال بازگشت پناهندگان به میهن‌شان هر سال کمتر از گذشته می‌شود.

بر اساس این گزارش٬ افغانستان همچنان بزرگ‌ترین منبع صادرکننده پناهندگان در جهان است. تعداد پناهندگان افغانستان از مرز2/7 میلیون نفر هم گذشته است. عراق با 1/4 میلیون٬ سومالی با ۱/۱ میلیون٬ سودان با ۵۰۰ هزار و کنگو با ۴۹۱ هزار پناهنده٬ در جایگاه دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند.

در میان کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی٬ آلمان همچنان بزرگ‌ترین میزبان پناهندگان است. بیش از ۵۷۱ هزار پناهنده در جمهوری فدرال آلمان زندگی می‌کنند و پس از آن آفریقای جنوبی در جایگاه دوم قرار گرفته است.

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار