افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

افشا شد؛ پاکستان عامل حمله بر قونسلگری جرمنی در بلخ

جرمنی

بنا بر گزارش افشاگری روزنامه بیلد جرمنی مهاجمان حمله بر قونسلگری جرمنی در بلخ، در پاکستان آموزش دیده بودند…

یک سال پس از حمله طالبان بر قونسلگری جرمنی در شهر مزار شریف، به تازه گی معلوماتی به دست آمده که نشان می‌دهد مهاجمان در پاکستان آموزش دیده بودند.

به نقل از روزنامه جرمن بیلد‌ام زونتاگ نوشته که این روزنامه به فلم ویدیویی استنطاق تنها مهاجم زنده مانده از این حمله دست یافته است.

به راپور این روزنامه، این مرد هبت الله نام دارد و در استنطاق اش توضیح می دهد که با افراطگرایان از ولایت بغلان به پاکستان سفر کرد. هبت الله گفته که در آنجا یکی از رهبران طالبان به وی گفته بود که من‌حیث یکی از پنج مهاجم انتحاری برگزیده شده است تا وی را خوشحال بسازد .

هبت الله در جریان استنطاق اعتراف کرده که طالبان در پاکستان ابتدا به او مسایل دینی را آموزش دادند و سپس مسایل نظامی و استفاده از سلاح‌های کوچک را.

هبت الله در این فلم گفته که یک ماه پس از فراگیری این آموزش ها نقشه حمله را دریافت کرد که هدف در آن قونسلگری جرمنی در ولایت بلخ بود. روزنامه بیلد ام زونتاگ نوشته است که این ویدیو و اعترافات مهاجم در جریان استنطاق از وی در زندان ثبت گردیده است.

در دهم ماه نووِمبر سال ۲۰۱۶ یک موتر بم گذاری شده در برابر قونسلگری جرمنی در شهر مزارشریف منفجر شد و سپس جمعی از مهاجمان به این نماینده گی دپلوماتیک جرمنی حمله کردند. در این حمله شش تن کشته شدند، اما به جرمن ها تلفاتی وارد نشد.

طالبان مسئولیت آن حمله را به دوش گرفتند. کارمندان این قونسلگری به یک پایگاه نظامی در بیرون از شهر مزارشریف منتقل شدند. قونسلگری جرمنی در پی این حمله کارش را متوقف کرد.

در اوایل سال جاری نیز یکی انفجار مرگبار در نزدیکی سفارت جرمنی در کابل رخ داد و ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت. بعد از این حمله سفارت جرمنی خدمات قنسولی خود را در افغانستان متوقف کرد و اکنون باشنده گان کشور برای درخواست ویزه باید به سفارت جرمنی در اسلام‌آباد پاکستان، مراجعه کنند.

اخیرا فشارهای جامعه بین المللی بر پاکستان به خاطر آنچه فراهم آوری پناهگاه برای شورشیان خوانده می شود، بیشتر شده است. دونالد ترمپ رییس جمهور ایالات متحده امریکا در جریان اعلام راهبرد جدیدش در مورد افغانستان گفت در صورتی که پاکستان در برابر هراس افگنان اقدام نکند، کمک های مالی امریکا به این کشور را قطع می کند.

اخیرا قوماندان ناتو در افغانستان نیز اعلام کرده است که در پی اعلام استراتیژی جدید ترمپ و اعمال فشار بیشتر بر این کشور، تغییر چندانی در رویکرد این کشور در برابر شورشیان دیده نمی شود.

 

  1. Batoor Afghan :

    چون جرمنی گاهگاه با امریکا مخالفت میکند و در قضایای افغانستان هم ضد امریکا جبهه میگیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار