- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

افشای میزان معاش مشاوران اشرف غنی + سند

اشرف غنی [1]

طی افشا شدن یک سند از ارگ ریاست جمهوری، مقدار معاش سالانه مشاوران اشرف غنی معلوم شد.

بر اساس سند دولتی که به رسانه‌ها درز پیدا کرده است اشرف غنی حدود 484 مشاور دارد که معاش سالانه این مشاوران حدود سه ملیون دالر می‌شود.

همچنین سند فاش شده دیگری از اداره امور ریاست جمهوری افغانستان، نشان می‌دهد که هزینه 6 ماه گرویی یک عراده موتر محاربوی که بر اساس حکم ریاست جمهوری در اختیار حمیدالله فاروقی مشاور ارگ قرار دارد حدود 35 هزار دالر است.

با این حال معاش ماهانه یک معلم در افغانستان 120 دالر است و حتی برخی از کارمندان دولتی کمتر از 100 دالر معاش دریافت می‌کنند در حالی که به صدها مشاور ارگ ریاست جمهوری چندین هزار دالر ماهیانه پرداخت می‌شود.

از سوی دیگر، شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به روزنامه ماندگار گفت: سند مرتبط با مشاوران اشرف غنی حقیقت ندارد.

وی افزود: اشرف غنی تنها 102 مشاور دارد که 50 نفر از این مشاوران از زمان حامدکرزی باقی مانده‌ و مابقی آنها از سوی اشرف غنی به کار گماشته شده‌اند.

مرتضوی بدون ارایه جزئیاتی درباره مبلغ دریافتی مشاوران اشرف غنی گفت: مشاوران ریاست جمهوری افغانستان مانند کارمندان عالی رتبه دولتی معاش دریافت می‌کنند.

با این وجود نشر این اسناد واکنش‌های گسترده‌ کاربران در فضای مجازی را برانگیخته است.

رسانه‌ها پیش از این نیز تعداد مشاوران عبدالله عبدالله رییس اجراییه دولت را نیز 110 نفر اعلام کرده بودند.

چندی قبل مشرانوجرگه خواستار شفافیت درباره روند استخدام مشاوران از سوی رهبران حکومت وحدت ملی شده بود.

برخی از کارشناسان بر این باورند که گماشتن این همه مشاور توسط سران حکومت وحدت ملی امتیازدهی به حامیان انتخاباتی آنها است.

یکی از اسناد افشا شده از اداره امور ریاست جمهوی افغانستان را مشاهده می کنید: