افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 26 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

افشای جزئیات تازۀ سفرهای رهبرپیشین طالبان

ملا اختر منصور

یک نشریه امریکایی، جزییات تازه‌ای از فعالیت‌ها و سفرهای ملا اخترمحمد منصور منتشر کرده است.

واشینگتن پست مدعی شد رهبر پیشین طالبان در سال ۲۰۱۶ توانسته بود به راحتی به دوبی در امارات متحده عربی سفر کند.

به نقل از الجزیره، واشینگتن پست نوشته ملااختر محمد منصور رهبر پیشین طالبان که در مه سال ۲۰۰۶ در حمله هوایی امریکا کشته شد چند ماه پیش از ترور برای جذب حمایت‌های مالی به دوبی سفر کرده بود. مقامات استخباراتی امریکا و امارات از این اتفاق باخبر بودند اما نتوانستند او را دستگیر کنند.

روزنامه واشینگتن‌ پست، جزییات تازه‌ای از فعالیت‌ها و سفرهای ملا اخترمحمد منصور، رهبر پیشین طالبان، از جمله سفر او به هدف خریداری و جمع‌آوری کمک‌های مالی به امارات متحده عرب و هم‌چنین چگونگی کشته شدن او را با وجود برپایی گفت‌وگوهای پنهانی صلح با امریکا و افغانستان در قطر افشا کرده است.

رهبر پیشین طالبان در بهار سال 2016 به هدف خریداری و جمع آوری کمک‌های مالی به طالبان، به امارت متحدۀ عرب سفر کرده بود. این سفر درست پس از آن صورت گرفته بود که مذاکرات سری میان رهبران طالبان، حکومت افغانستان و امریکا در حال وقوع بود و ملا منصور به طالبان دستور اشتراک در این مذاکرات پنهانی را داده بود. امریکایی‌ها فرصت اندکی داشتند تا او را در امارات دستگیر کنند، اما چنین اقدامی با خطرات احتمالی سیاسی و دپلوماتیک توأم بود.

روزنامه واشینگتن پست به نقل از استیف کول، نویسندۀ امریکایی نوشته است، پس از آنکه حامد کرزی رهبری ادارۀ موقت افغانستان را در آخر 2001 بر عهده گرفت، اجازۀ مذاکره با رهبران طالبان را صادر کرد، اما دونالد رامسفلد، وزیر دفاع وقت امریکا، چنین گفتگوها را غیرقابل قبول دانست و حتی برخی از رهبران طالبان که خواستند تسلیم شوند، به نوشتۀ واشینگتن پست، به زندان گوانتانامو در کیوبا منتقل و محبوس شدند.

هفت ماه پس از آن‌که ملا منصور به حیث رهبر طالبان انتخاب شد، تلاش‌ها برای مذاکره با طالبان از سر گرفته شد. به نوشتۀ واشینگتن پست، بر خلاف ملا عمر، بنیانگذار گروه طالبان، ملا منصور، اهل معامله بود.

واشینگتن پست بدون ذکر نام از قول یک مقام امریکایی دخیل در قضایای افغانستان نوشته است که ملا منصور در فبروری 2016 عیسوی، آغاز مذاکرات صلح را پذیرفت، اما همه طرف‌ها تعهد کرده بودند که هرگاه مذاکره برای عموم مردم افشا شود، همه آن‌را تکذیب خواهند کرد.
به نوشتۀ این روزنامه، مقام‌های امریکایی در مورد طالبان دیدگاه‌های متفاوت داشتند، برخی به این باور بودند که چندین سال جنگ با نظامیان امریکایی، طالبان را سرسخت تر، زشت‌تر و هشیارتر ساخته و برخی دیگر باورمند بودند که دیگر رهبران طالبان معتدل‌تر شده‌اند. شماری از این مقام‌ها حتی گفته‌اند که برخی از مقامات طالبان در جریان مذاکرات تأیید کردند که در زمان اقتدار آن گروه، مرتکب اشتباهات شدند؛ مثل ممنوعیت دختران از مکتب.
به نوشتۀ واشینگتن پست، مقامات امریکایی از سفرهای معمول ملا منصور و برخی دیگر از رهبران ارشد طالبان به دبی آگاه بودند.

شماری از مقامات امریکایی ارگ سفید را مقصر می‌دانند، زیرا به گفتۀ آنان، مقامات امریکایی بیش از حد لازم در مورد ملا منصور بحث کردند که آیا دستگیر شود یا خیر و اگر شود چگونه!. اما برخی از مقامات دیگر امریکایی می‌گویند که مقامات امارات نمی‌خواستند ملا منصور دستگیر شود و چنین وانمود کردند که آنان چانس دستگیری ملا منصور را از دست دادند.

و برخی مقامات ایالات متحده حدس می‌زدند که امریکا ممکن از سفر ملا منصور به حیث یک عنصر برای چانه‌زنی استفاده کند. حتی شماری از مقامات امریکایی از اقدامات خطرناک تری حمایت می‌کردند و آن این‌که ملا منصور به صورت مخفی دستگیر شود و بالایش فشار آورده شود تا در مذاکرات صلح سهم بگیرد و بعد از آن، وی را آزاد کنند.
به نوشتۀ واشینگتن پست، در آن زمان گفتگوها در ارگ سفید صورت گرفت تا از حکومت امارات متحده عربی خواسته شود تا ملا منصور را دستگیر کند، البته بدون این‌که مقامات محلی دبی را از آن آگاه کنند، مقامات محلی که ممکن ملا منصور را کمک می‌کردند تا او فرار کند. هنوز این بحث‌ها در امریکا ادامه داشت که معلومات استخباراتی تازه رسید که ملا منصور زود می‌خواهد دبی را ترک کند.
روزنامه در ادامه می‌نویسد که سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور وقت ایالات متحده، به سفیر امارت متحدۀ عرب در واشینگتن تماس تلیفونی گرفت و او را از حضور ملا منصور در دبی آگاه کرد. سفیر امارات وعده داد تا اقدامات امنیتی بیشتر را در آن کشور روی دست بگیرند، اما لحظاتی بعد خانم رایس خبر می‌شود که ملا منصور امارات را ترک کرده است.

خانم رایس، به نقل از واشینگتن پست، از مقامات امارات خواست تا آنان طیاره را برگردانند، اما مقامات امارات می‎گویند که بسیار ناوقت شده است.

مقامات امارات متحدۀ عرب هیچ‌گاهی به صورت علنی نگفته‌اند که آنان از حضور ملامنصور در آن کشور آگاه بودند و یا تلاش کردند او را دستگیر کنند، اما در ملاقات های خصوصی با مقامات امریکایی تأیید کردند که رهبر طالبان به آن کشور سفر کرده بود.

با وجود توافق ملا منصور برای گفتگوهای سری، مقامات نظامی ایالات متحده در مورد تعهد ملا منصور برای ادامۀ گفتگوها شک و تردید داشتند. به نوشتۀ واشینگتن پست، ملا منصور مذاکرات صلح بین‌المللی که در آن رهبران طالبان دخیل باشند را قبول نداشت و در عین حال، طالبان تحت امرش به حملات انتحاری در کابل و سایر نقاط افغانستان ادامه دادند.
به نوشتۀ واشینگتن پست، همین دو عامل، حداقل جنرال جان نیکلسن، قوماندان نیروهای ماموریت قاطع در افغانستان را متقاعد کرده بود که ملا منصور علاقمند صلح نیست.

اما در عین حال، شماری از مقامات امریکایی طرفدار از بین رفتن ملا منصور نبودند. آنان استدلال می‌کردند که حداقل ملا منصور با قبول خطر، نماینده‌های خود را دستور داده تا با مقامات افغان و امریکایی در دوحه، پایتخت قطر، گفتگو کنند، چیزی که ملا عمر هیچ‌گاهی آن‌را انجام نداد.

با وجود اختلاف نظر مقامات امریکایی در مورد کشتن ملا منصور، طیاره بدون سرنشین ایالات متحده، به تاریخ 21 می سال 2016 موتر حامل ملا منصور را در قلمرو پاکستان هدف قرار داد که در اثر آن ملا منصور و دریور‌اش، کشته شدند.
پاسپورت ملا منصور که در موتر پیدا شد، نشان می‌داد که رهبر پیشین طالبان در جریان یک سال، ۱۳ بار به امارات متحدۀ عرب سفر کرده بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار