- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

افزایش 50درصدی سوء تغذیه درمیان کودکان افغانستان!

آمارهای سازمان ملل نشان می‌دهد میزان سوء تغذیه در میان کودکان افغانستانی از سال ۲۰۱۲ بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است و منابع طبی، جنگ تحت رهبری امریکا را عامل وقوع این بحران می‌دانند.
رئیس بخش تغذیه شفاخانه اطفال ایندیرا گاندی در کابل می گوید:در سال ۲۰۰۱ اوضاع بد بود، اما شرایط کنونی بدترین شرایطی است که من تاکنون شاهد آن بوده‌ام.
روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد:شفاخانه ها در سراسر افغانستان افزایش چشمگیری را در موارد ابتلا به سوء تغذیه شدید در میان کودکان ثبت کرده‌اند.
موارد ابتلا به سوء تغذیه شدید در ولایت‌های هلمند، قندهار، کنر، فراه، پکتیا و پکتیکا گزارش شده است. جنگ تحت رهبری امریکا در همه این مناطق زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و فقرا را به سوی ابتلا به سوء تغذیه پیش برده است.
این در حالی است که منابع طبی و کارگران امدادرسان، تداوم جنگ و آوارگی پناهجویان افغان را عامل اصلی وقوع این بحران گرسنگی می‌دانند.
دکتر صفی‌الله اباسین، رئیس بخش تغذیه شفاخانه اطفال ایندیرا گاندی در کابل در این باره گفت :«در سال ۲۰۰۱ اوضاع بد بود اما شرایط کنونی بدترین شرایطی است که من تاکنون شاهد آن بوده‌ام.»
وییت وندورمائل، یکی از مقام‌های سازمان داکتران بدون مرز که به هماهنگی این سازمان با شفاخانه بست در لشگرگاه، مرکز ولایت جنگ زده هلمند کمک کرده است نیز گفت :«این یک وضعیت غیرعادی است و درک آنچه که در حال روی دادن است دشوار است.»

داکترانی که به مداوای قربانیان این سوء تغذیه می‌پردازند تعاریف گوناگونی از این بحران ارائه می‌کنند. دکتر داوود در ولایت هلمند در این باره گفت :«معادنی در زمین‌های آنان وجود دارد و آنان قادر به دستیابی به محصولات خود نیستند. و نمی‌توانند از مساعدت کلینیک‌های محلی نیز برخوردار شوند بنابراین آنان در شرایطی بسیار بحرانی و خیلی دیر به ما مراجعه می‌کنند.»
امریکا تقریبا یک تریلیون دالر برای جنگ افغانستان که به طولانی‌ترین نزاع در تاریخ امریکا مبدل شده هزینه کرده است.
امریکا و متحدانش در اکتوبر سال ۲۰۰۱ میلادی جنگ افغانستان را به عنوان بخشی از جنگ به اصطلاح با ترور آغاز کردند. هر چند این تهاجم به برکناری طالبان از قدرت انجامید اما زندگی مردم افغانستان را نیز به ویرانی کشیده است.
به گزارش آوا، یک فعال سیاسی در سال ۲۰۱۲ در گفتگو با شبکه پرس تی‌وی تاکید کرد، استفاده امریکا از مهمات آلوده به مواد رادیواکتیو در افغانستان بر سلامتی مردم این کشور و وضعیت ژنتیکی آنان در آینده تاثیر مخربی گذاشته است.
دکتر محمد داود میرکی، نویسنده کتاب «افغانستان پس از دموکراسی: داستانی ناگفته به روایت تصاویر» در ادامه این مصاحبه افزود امریکا جنایات هولناکی بر ضد مردم افغانستان مرتکب شده است.
وی تصریح کرد ارتش امریکا در افغانستان از اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده است و نوزادن افغان با نقایص مادرزادی شدیدی متولد می‌شوند.
قرار گرفتن در معرض اورانیوم ضعیف شده به بروز مشکلات ژنتیکی، نقایص مادرزادی، سرطان، دیابت، آسیب به سیستم ایمنی بدن و مشکلات جدی دیگر منجر می‌شود.
میرکی استفاده امریکا از تسلیحات آلوده به اورانیوم ضعیف شده را در کتاب خود به عنوان نسل کشی توصیف و توجهات را به سوی جنبه‌های هولناک زندگی در کشوری که تحت اشغال امریکا قرار دارد معطوف کرده است.