افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش ۲۵ فیصدی نرخ مواد غذایی در افغانستان

رمضان

با وجود اینکه دولت افغانستان اعلام کرده بود که نرخ قیمت مواد را در بازار بخصوص در آستانه ماه رمضان کنترول می‌کند اما باشنده گان کابل از افزایش قیمت مواد غذایی از 20تا 25درصد خبر دادند.

حمید، از مغازه داران شهر کابل در این رابطه گفت: نرخ مواد اولیه از قبیل آرد، روغن، حبوبات و لبنیات در بازار از چند روز به این سو بخصوص در روزهای آغاز ماه رمضان از 20تا 25 فیصد افزایش یافته است.

وی دلیل افزایش قیمت مواد اولیه را در بازار های شهر عدم کنترول و نظارت نرخ‌ها از سوی دولت افغانستان و سودجویی تاجران عنوان کرد.

محمد سرور از مغازه داران شهر کابل که در بخش ده افغانان مغازه مواد غذایی دارد عنوان کرد: در ماه رمضان متقاضیان مواد خوراکی بخصوص لبنیات زیاد است و حالا در هر بسته آن 10 افغانی افزایش یافته است.

وی گفت: تاجران که مواد خوراکی را به بازار عرضه می دارند در ماه رمضان به دلیل این که سود بیشتری کسب کند، قیمت مواد را نیز بالا می‌برند به طوری که در هر بسته از لبنیات مثل، کره و پنیر 10افغانی نرخ آن نسبت به دیگر ماه ها افزایش می‌یابد و در هر کارتن آن 200 تا 300 افغانی قیمت ها بالا رفته است.

حامد از باشنده گان کابل در مورد افزایش قیمت مواد خوراکی گفت: قیمت مواد غذایی در ماه رمضان افزایش یافته است، مردم مفلس و بیکار توان خرید مواد اولیه شان را ندارد.

وی که برای خرید به مغازه یکی از قریه ها به ده افغانان آمده بود گفت: تقریبا از 10 روز گذشته در قیمت‌های مواد خوراکی مثل آرد، برنج و دیگر مواد ضروری 20الی فیصد 30اختلاف قیمت وجود دارد.

از سوی بسیاری باشنده گان کابل بر این باور هستند که تاجران به خاطر سودبیشتر، پیش از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان دست به احتکار مواد غذایی می‌زنند.

مسئولان تجاری افغانستان اظهار داشتند که افزایش قیمت مواد خوراکی هیچ ربطی به فرا رسیدن ماه رمضان ندارد زیرا اجناس تجارتی شامل مواد اولیه در بیرون از افغانستان به نرخ دالر خریداری می‌شود و افزایش نرخ دالر در مقابل پول افغانی در افزایش قیمت نقش مهمی دارد.

در همین حال مسئولان شاروالی افغانستان می‌گویند که این اداره به منظور کنترول نرخ مواد خوراکی در بازار، به ریاست جمهوری افغانستان پیشنهاد تشکیل یک کمیسیون را ارایه داده است تا با اخذ صلاحیت کنترول از بازار، از روند صعودی نرخ مواد غذایی جلوگیری کنند و علاوه بر آن با متخلفین نیز مطابق با قانون برخورد نمایند.

وی افزود: آنها تشکیل کمیسیونی را به ترکیب نماینده گان وزارت‌های اقتصاد افغانستان ،مالیه، شاروالی و اتاق تجارت و صنایع پیشنهاد نمودند تا از طریق ریاست جمهوری افغانستان به آنها اجازه داده شود که نرخ مواد اولیه را کنترول نمایند.

کارشناسان به این باور هستند که سیستم اقتصاد و بازار آزاد در افغانستان به نفع افرادی سودجو است. پس از سقوط رژیم طالبان ، سیستم اقتصادی افغانستان سیستم اقتصاد و بازار آزاد تعیین شده است که به باور برخی‌ها این سیستم به صورت درست آن در کشور عملی نمی‌شود و شماری از تاجران با وارد کردن اجناس بی‌کیفیت و عدم کنترول نرخ‌ها از سوی دولت افغانستان و استفاده از نام بازار آزاد مشکلات جدی اقتصادی را برای باشنده گان به وجود آورده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار