افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش کشت کوکنار در ولایت ننگرهار

مقام های محلی ننگرهار می گویند که امسال حکومت سرگرم جنگ بوده است از همین رو کشاورزان به کشت کوکنار روی آورده اند و در ۱۲ ولسوالی ولایت ننگرهار کوکنار کشت شده است.

شماری از کشاوزان در این ولایت معتقدند که نبود بازار برای فرآورده های تولیدی آنان در سالهای جاری و بی پروایی حکومت باعث شده است که آنان مجبور شوند تا در زمینهایشان خشخاش کشت کنند.

گل پادشاه یکی از کشاورزان ننگرهار گفت: “سال‌های پیش دولت برای ما وعده کرده بود که برای ما تخم‌های اصلاح شده توزیع می‌کنیم و فرآورده‌های شما را به بازار عرضه می‌کنیم. اما دولت به وعده خود وفا نکرد از همین رو بسیاری از کشاورزان کوکنار کاشته‌اند.”

ادریس ساپی رئیس مبارزه با موادمخدر ننگرهار در این باره گفت: “امسال در ۱۲ ولسوالی این ولایت کوکنار کاشته شده است و ما تلاش داریم تا این کوکنارها را در همکاری مردم و کشاروزان از بین ببریم.”

فرمانده پولیس ننگرها هم میگوید که آنان میکوشند تا برای کشاورزان بدیل را دریابند و آنان را تشویق میکنند تا پس از این دست از کشت خشخاش بردارند.

فضل احمد شیرزاد فرمانده پولیس ننگرهار تصریح کرد: “ما برنامههایی برای مبارزه با کشت کوکنار داریم و در نظر داریم تا زمینهایی که کوکنار کاشته شده است را به زودی نابود کنیم”.

این نگرانی‌ها در حالی ابراز می‌شود که در سال‌های گذشته ننگرهار یکی از ولایت‌هایی بود که در آن کشت کوکنار به صفر رسیده بود و به همین دلیل چند پروژه توسعه‌ای این ولایت به بهره برداری سپرده شده بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار