افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 24 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش چشمگیر تولید موادمخدر درکشور

مواد مخدر

 

بگفته وزارت مبارزه با مواد مخدر، امسال میزان کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در کشور افزایش قابل ملاحظه ای یافته‎است…

 

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید در سال جاری خورشیدی در کشت کوکنار ده درصد و در تولید مواد مخدر چهل و سه درصد افزایش آمده است.

 

مسئولین این وزارت روز گذشته در یک نشست خبری گسترش نا امنی‎ها و نرسیدن کمک‎های به موقع جهت مبارزه با مواد مخدر را از عوامل این افزایش خواندند.

 

وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‎گوید بیش از دوصد هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده و از هر چهار هزار و هشتصد متر یک تن مواد نشه آور تولید شده‎است.

 

سلامت عظیمی روز گذشته در نشست خبری در کابل گفت که کشت کوکنار و تولید مواد مخدر یک معضل جهانی است و به مبارزه مشترک نیاز دارد.

 

وی افزود:

 

“پدیده مواد مخدر یک مشکل جهانی و منطقه یی است و مبارزه با این پدیده تباه کن، به تلاش‎های منطقه یی و جهانی نیاز دارد، بنابر این از تمامی کشورهای منطقه و فرامنطقه یی می‎خواهیم تا در راستای محو مواد مخدر با افغانستان همکاری همه جانبه نمایند.”

 

خانم عظیمی گفت کوکنار امسال بیشتر در مناطق جنوب و شرق افغانستان و برخی از مناطق دیگر کشور که با تهدید بلند امنیتی روبرو است کشت شده‎است.

 

بر بنیاد معلومات وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در حال حاضر بیش از سه میلیون تن به شمول زنان و کودکان در کشور معتاد به مواد مخدر اند.

 

با آن که حکومت افغانستان در بیشتر از یک دهه تلاش کرده تا جلو کشت کوکنار، تولید و قاچاق مواد مخدر را بگیرد اما دیده می‎شود که هنوز هم این کشور از بزرگترین تولید کننده‎گان مواد مخدر در سطح جهان محسوب می‎شود.

 

برخی از آگاهان می‎گویند که برای مبارزه با مواد مخدر نیاز است تا قانون یکسان تطبیق شده و جامعه جهانی نیز در این راستا همکار باشد.

 

ابراهیم ازهر یکی از این آگاهان چنین گفت:

 

“بخاطر از بین بردن و نابود ساختن مواد مخدر در افغانستان سه فکتور اساسی وجود دارد، حکومتداری سالم، تطبیق پروژه‎های انکشافی و تطبیق یکسال قانون و از سوی دیگر همکاری جامعه جهانی در این بخش یک نیاز مبرم است.”

 

اما معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان می‎گوید در راستای مبارزه با مواد مخدر دستآوردهای خوبی دارند.

 

باز محمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر این وزارت می‎گوید آنان توانسته اند در هفت ماه گذشته بیش از یک هزار و چهارصد قاچاقبر مواد مخدر را بازداشت کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار