افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افزایش نگرانی ها از موجودیت سلاح نزد افراد غیر مسوول در کابل

با آنکه در سال های گذشته موجودیت سلاح نزد افراد غیر مسوول حوادث دلخراشی را بار آورده است، برخی از منابع مقدار سلاح های خارج از چوکات نیروهای امنیتی در پایتخت را چند برابر اسلحه موجود نزد نیروهای امنیتی در کابل می خوانند.

 

برخی از منابع در قوماندانی عمومی گارنیزیون کابل می گویند: در حال حاضر حدود سه صد هزار میل سلاح خارج از چوکات نیروهای امنیتی در ولایت کابل نزد افراد موجود است.

 

این منابع که نخواستند از آنان نام گرفته شود می گویند: هر چند موجودیت این اسلحه در ولایت کابل مایه نگرانی آنان شده اما اقدامات را نیز برای جمع آوری سلاح های غیر راجستر شده روی دست دارند.

 

اما آنان به تطبیق برنامه مشخصی در این خصوص اشاره نکردند.

 

از سوی هم برخی از اعضای ولسی جرگه از موجودیت سلاح نزد افراد غیر مسوول ابراز نگرانی می کنند.

 

صالح محمد صالح یک عضو کمیسیون امنیت داخلی این جرگه روز گذشته گفت: هرگاه نهاد های مسوول امنیتی در زمینه جمع آوری سلاح از نزد افراد غیر مسوول اقدام نکند برای امنیت جان و مال مردم خطر آفرین خواهد بود:

 

” این مقدار سلاح و مهمات را اردو و پولیس ما در شهر کابل نیز در اختیار ندارند، این گونه سلاح غیر قانونی نزد هر کسی که موجود باشد انتظار روزی را می کشند که ناامنی و بی نظمی ایجاد شود باز به کار های غیر قانونی چون چور و چپاول بانک ها و مارکیت ها بپردازند. این برای تمام مردم به خصوص باشنده گان کابل و اعضای ولسی جرگه قابل تشویش است که این مقدار سلاح بیرون از چوکات نظامی در کابل موجود است، باید هر چه زودتر این افراد خلع سلاح شوند.”

 

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که پیش این بسیاری از باشنده گان کابل نیز گفته اند که گشت و گذار افراد و یا گروه های مسلح غیر مسوول در مناطق مختلف این شهر آنان را به شدت نگران ساخته است.

 

آنان می گویند که پس از پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان در مسابقات جنوب آسیا، جنجال های انتخاباتی و تجلیل از برخی روز های مناسبتی، فیرهای هوایی در نقاط مختلف شهر کابل این را روشن می سازد که اکثریت مردم با خود سلاح دارند.

 

این در حالیست که پیش از این مسوولان قوماندانی امنیه کابل گفته اند که تمامی جواز های توزیع شده سلاح به مردم جمع آوری شده و یک کمیسیون خاص برای شناسایی واجدین شرایط توزیع جواز اسلحه، با جدیت کار می کند.

 

وزارت داخله افغانستان نیز موجودیت مقدار زیاد از اسلحه غیر قانونی را در پایتخت تائید کرده می گویدکه تا کنون موفق به جمع آوری تمام سلاح های غیر قانونی نشده است.

 

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت در این مورد گفت:

 

” به ارتباط شهر کابل ما آمار دقیق داریم که برای چه تعداد افراد جواز نگهداری اسلحه داده شده و چه تعداد افراد اسلحه غیر قانونی دارند. ما این معلومات را با مقامات خود هم شریک ساختیم در دو سال گذشته هم ما اقداماتی را انجام دادیم تا اسلحه غیر قانونی را جمع آوری کنیم، اما تا کنون به طور کامل موفق نشدیم که هر اسلحه را جمع آوری کنیم اما این یکی از پروگرام های مهم ما است.”

 

کارشناسان امنیتی افغان نیز می گویند که موجودیت سلاح و مهامات بیرون از چوکات امنیتی نزد مردم تهدید جدی برای امنیت شمرده می شود.

 

این کارشناسان می گویند که موجودیت سلاح نزد افراد غیر مسوول بخصوص در پایتخت یک موضوع نگران کننده بوده و حکومت باید برای جمع آوری آن از هر راه ممکن جداً اقدام کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار