افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 26 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش نگرانی ها از عقب نشینی نیروهای افغان از میدان های جنگ!

پس از عقب نشینی نیروهای امنیتی در برخی از مناطق ولایات نا امن کشور کمیسیون دفاعی ولسی جرگه نگران است که با این کار مخالفان مسلح حکومت در منطقه نفوذ بیشتر پیدا کرده و فعالیت های شان را منسجم تر می‌سازند.

علی اکبر قاسمی یک عضو این کمیسیون روز گذشته گفت این مناطق با قربانی نیروهای امنیتی بدست آمده و حالا نباید به دسترس مخالفان قرار داده شود:

” همین عقب نشینی را وقت انجام می‌دادند که حد اقل بچه های مردم تلف نمی‌گردید، من از این تشویش دارم که با این کارشان آهسته آهسته مناطق و ساحات را به یک شکلی به دشمن رها خواهند کرد. “

مقامات محلی هلمند اوایل هفته جاری گفتند نیروهای امنیتی از ولسوالی های نوزاد و موسی قلعه بخاطر مصون شدن این ولسوالی ها و اکمالات برای انجام عملیات از این ولسوالی‌ها عقب نشینی تکتیکی کرده اند.

کارشناسان نظامی افغان نیز بر تخلیه کامل مناطق و جمع آوری پوسته ها موافق نبوده و می‌گویند در مناطق نا امن لازم نیست که چنین تصمیم گرفته شود.

عتیق الله امرخیل یکی از این کارشناسان تأکید می‌کند که در مناطق نا امن بجای عقب نشینی تکتیکی باید به تقویت نیروها فکر شود.

” این یک جنگ جبهه یی نیست، چریکی است و دشمن در این جنگ متحرک است ثابت نیست در هر جای که لازم ببیند و از هر راهی که ضرورت باشد دشمن رخنه می‌کند. “

آقای امرخیل همچنان به این باور است که مخالفان مسلح با استفاده از فرصت و مصون شدن سربازگیری کرده و فعالیت های محاربوی شانرا تنظیم می‌کنند.

پیش از این جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری نیز با عقب نشینی نیروهای امنیتی مخالفت کرده و آنرا برای حکومت عیب خوانده است.

در این حال وزارت دفاع افغانستان می‌گوید تخلیه پوسته ها از مناطق برای گرفتن آماده‌گی برای انجام عملیات تهاجمی صورت می‌گیرد که قرار است در بهار پیشرو به هدف سرکوب مخالفان مسلح راه اندازی شود.

جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز وزارت دفاع افغانستان گفت مناطق که تخلیه می‌گردد، بجای آن آماده‌گی‌های دیگر روی دست گرفته شده است:

” جاهای را که تخلیه کردیم برعکس عملیات های شب هنگام و عملیات های خاص را بیشتر ساختیم و ما بخاطر تعقیب و پیگیری از افراد کلیدی و منابع که ذخیره‌گاه دشمن است که برای مردم تهدید است و آنها در پوسته سازی نتیجه درست را برای ما ارایه نکردند ما آماده شدیم که آن نقاط مهم و کلیدی مخالفین را سرکوب کنیم. “

آقای مراد می‌گوید پس از جمع آوری پوسته ها در ولسوالی اچین ننگرهار، راه اندازی عملیات در این ولسوالی مؤثر تمام شده و تلفات زیادی به گروه داعش وارد گردیده است.

نگرانی ها از عقب نشینی نیروهای امنیتی در حالی بیشتر شده است که در شماری از ولایات افغانستان جنگ میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح جریان داشته و قرار گزارش‌ها مخالفان مسلح کنترول شماری از مناطق را در دست دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار