افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش نگرانی ها از حضور جنگجویان طالب در ولایت پروان

طالب

 

محمد عاصم والی پروان گفته است که نزدیک به ۵۰۰ طالب مسلح امنیت شاهراه پروان-بامیان را بر هم می‎زنند و بیشتر آنان در ولسوالی‎های سیاه گرد، شینواری و شیخ علی این ولایت حضور دارند.

 

وی در این باره به طلوع نیوز گفت: «در قلمرو ولسوالی سیاه گرد ما در بعضی نقاط طالبان را داریم. در شینواری داریم و در یک گوشه ولسوالی شیخ علی طالبان هستند که تخمین می‌شود و منابع دقیق ما می‌گویند که بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نیروی بشری طالبان در این مناطق هستند.»

 

اما رییس شورای ولایتی پروان شمار طالبان مسلح را در مسیر شاهراه پروان-بامیان بیشتر از این می‌‍داند.

 

به باور وی نا امنی‌ها در این مسیر ضربۀ سنگین اقتصادی بر مردم و دولت گذاشته است.

 

غلام بهاوالدین جیلانی رییس شورای ولایتی پروان گفت: «بدون شک پروان یکی از نقاط بسیار استراتژیک است و در ولسوالی سیاه گرد و شینواری در غوربند است که یک نقطۀ بسیار مهم است که در این جا تروریستان عملاً مشاهده می‌شوند. آنان تحرکاتی دارند و در این دره مراکزی هم دارند.»

 

در کنار این دیده می شود که در طول سالها، حضور جنگجویان مخالف مسلح دولت در مسیر این شاهراه، بسیاری ها را ناگزیر ساخته تا برای رسیدن به بامیان از راه هوا سفر کنند و هزینه های بسیاری بپردازند.

 

ضیا الرحمان فائز سید خیلی آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت پروان گفت: «سالهای قبل ما مشکلات زیادی در این شاهراه داشتیم که متاسفانه علت آن قلت پرسونل بود اما حالا یک کندک نظم عامه پولیس، یک کندک ریزرف اردوی ملی داریم که شاهراه را پاکسازی می کنند.»

 

گفته می‌شود که همجوار بودن ولسوالی غوربند، شینواری و شیخ علی پروان با ولایت بغلان باعث شده که جنگجویان مسلح بتوانند به راحتی در رفت و آمد باشند و بیم آن می رود که با بی توجهی در این بخش شما آنان بیشتر خواهد شد و تجهیزات آنان نیز افزایش خواهد یافت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار