افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 6 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش نگرانی ها از تعطیلی قنسولگری تاجکستان در کندز

رئیس نهادهای شبکه مدنی در کندز گفت که بسته شدن نماینده‌گی سیاسی تاجیکستان مردم را نیز نسبت به بدترشدن اوضاع امنیتی این ولایت نگران ساخته است.

مسئوولان اتاق‌های تجارت، بازرگانان و فعالان نهادهای جامعه مدنی کندز از بسته شدن قونسلگری تاجکستان در کندز اظهار نگرانی کردند گفتند که این کار داد و ستد میان افغانستان و تاجیک ستان را ضربه زده است.

اتاق های تجارت وصنایع کندز گفت که پس از بسته شدن قونسلگری تاجیکستان در این ولایت علاقمندی بازرگانان برای رفتن به بندر شیرخان کمتر شده است.

مسعود مدیر صادره و وارده اتاق‌های تجارت در کندز گفت: “این کار تأثیر بسیار منفی بالای سرمایه‌گزارها وارد کرده است.”

درهمین حال بازرگانان کندز اظهار داشتند که با کاهش داد و ستد میان تاجیکستان و افغانستان میزان زنده‌گی مردم از رهگذر اقتصادی صدمه دیده است.

ضیاالحق یکی از بازرگانان کندز گفت: “کار و بار تجارت در شیرخان بندر از سه یا چهار سال به این سو کند شده بود اما بسته شدن کنسول تاجیکستان در روند کار و تجارت یک تأثیر منفی گذاشت و یک تعداد تجارهایی که علاقمند به تجارت کندز و تاجیکستان بودند هم دلسرد شدند.”

رئیس نهادهای شبکه مدنی در کندز گفت که بسته شدن نماینده‌گی سیاسی تاجیکستان مردم را نیز نسبت به بدترشدن اوضاع امنیتی این ولایت نگران ساخته است.

عبدالله رسولی رئیس نهادهای شبکه مدنی در کندز گفت: “وقتی که قونسلگری یا نماینده‌گی سیاسی یک کشور در دو ولایت بسته می‌شود این نمایانگر این است که امنیت و ثبات به طرف خرابتر شدن می‌رود.

از سوی دیگر حمدالله دانشی سرپرست ولایت در این باره گفت که علت بسته شدن قونسلگری تاجیکستان نا امنی نیست.

وی افزود: “آن‌ها مشکل امنیتی گفتند در حالی که مشکل جدی امنیتی در شهر کندز وجود ندارد و قسمی که گفتم پس از آن که شهر کندز به تصرف نیروهای دولتی آمد این‌ها مدت سه ماه در این‌جا در کمال امنیت رفت و آمد می‌کردند.”

وی گفت که اگر این قونسلگری دوباره باز شود نیروهای امنیتی حاضر اند تا امنیت آن را به صورت جدی تأمین کنند.

گفتنی است که بیش از یک ماه می‌شود که قونسلگری تاجیکستان در بدخشان و کندز بسته شده است و علت این کار نا امنی گفته شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار