افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

افزایش نگرانی ها از تشدید آزار و اذیت پناهجویان افغان توسط پولیس پاکستان

مهاجر افغان

عبدالحمید جلیلی مسئول پناهجویان در قونسولگری افغانستان در ایالت خیبرپختونخوا اعلام کرد که تشدید آزار و اذیت پناهجویان افغان توسط پولیس پاکستان نگران کننده است.

گفته می‌شود که نیروهای امنیتی پاکستان پس از حملات اخیر تروریستی در این کشور دست به بازداشت جمعی پناهجویان افغان زده است.

این دیپلومات افغان اظهار کرد که رایزنی و گفت‌وگو برای آزادی پناهجویان افغان با مقامات پاکستانی هنوز هم ادامه دارد.

بریالی میاخیل، رییس شورای پناهجویان افغان در پاکستان نیز گفته است که مقامات پاکستانی برای آزادی پناهجویان افغان در خواست تضمین کرده‌اند.

بر اساس راپور‌ها، نیروهای امنیتی پاکستان تا کنون ده‌ها مظنون را کشته و بیش از 350 نفر را بازداشت کرده است که بیشتر آنها پناهجویان افغان هستند.

با این وجود هفته گذشته سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتقاد از برخورد دولت پاکستان با پناهجویان افغان اعلام کرد که در نیمه سال گذشته عیسوی نیروهای امنیتی پاکستان با توسل به زور، اخاذی و بازداشت خودسرانه روند خروج غیر قانونی پناهجویان افغان را تشدید کرده است.

در ادامه این راپور آمده است که دولت پاکستان از دو سال گذشته تاکنون فشار بر پناهجویان افغان را آغاز کرده است و از ماه جولای 2016 عیسوی تا کنون بیش از 600 هزار پناهجوی افغان را در روندی غیر قانونی به صورت اجباری از پاکستان اخراج کرده است.

در گذشته نیز اتفاق افتاده که پس از حملات تروریستی در پاکستان نیروهای امنیتی این کشور پناهجویان افغان را مورد لت و کوب قرار داده‌اند و یا حتی خانه‌های آنها را ویران کرده‌اند.

با این وجود پناهجویان افغان در پاکستان همواره قربانی تنش بین روابط اسلام‌آباد-کابل بوده است و دولت پاکستان همواره از آنها من‌حیث اهرم فشار بر دولت افغانستان استفاده می‌کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار