افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 9 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

افزایش نگرانی ها از استقرار خانواده های تروریست های خارجی در فاریاب

داعش

در حالی که دولت همچنان حضور گروه تروریستی داعش در کشور را چندان جدی تلقی نمی کند مقامات محلی ولایت فاریاب از استقرار بیش از یکصد خانواده تروریستهای خارجی در این ولایت خبر دادند.

عبدالاحد ایلبیک معاون شورای ولایتی ولایت فاریاب اعلام کرد 135 خانواده تروریستها از اتباع ازبکستان، چچن و پاکستان در وُلسوالی های پشتون کوت، قیصار و غورماچ مستقر شده اند و روند استقرار خانواده های تروریست های خارجی همچنان ادامه دارد.

وی تاکید کرد تروریست های خارجی، علاوه بر آموزش طالبان، آنها را به سلاح های پیشرفته تجهیز کرده اند.عبدالقدیر قادری ولسوال وُلسوالی پشتون کوت هم گفت، تروریست های خارجی مشغول عسکرگیری از میان بومی ها هستند.

تعداد اعضای گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف افغانستان از جمله ولایت های ننگرهار، لوگر، زابل و ارزگان درحال افزایش است وگفته می شود این ولایات به پناهگاه‌ افراد گروه تروریستی داعش تبدیل شده است.از قبل قابل پیش بینی بود که با شکست گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق اعضای این گروه و خانواده هایشان به افغانستان منتقل شوند.

از آنجا که بیشتر اعضای گروه تروریستی داعش از اتباع ازبکستان ،تاجکستان و چچن ها و ایغورهای چین هستند آنان تمایل بیشتری برای استقرار در مناطق شمالی افغانستان دارند که من‌حیث دهلیز جغرافیه ارتباط با آسیای مرکزی و قفقاز تلقی می شود.

از آنجا که بازگشت تروریستهای تبعه کشورهای این حوزه به کشورهای خود هزینه های سنگینی از حبس تا اعدام را به دنبال خواهد داشت ترجیح می دهند خانواده های خود را در شمال افغانستان مستقر کنند تا ضمن سازماندهی مجدد وارد آسیای مرکزی و قفقاز شوند.

حضور خانواده های تروریستها در شمال افغانستان به معنای تلاش گروههای تروریستی از جمله داعش برای ایجاد جغرافیه برای خود است که می تواند تهدیدی جدی برای امنیت کشورهای منطقه باشد.هرچند گروههای تروریستی همچون داعش بر گرفته از آموزه های وهابیت جنایات خود را توجیه می کنند اما اتباع کشورهای حوزه آسیای مرکزی نه تنها از نظر اعتقادی به این گروه نپیوسته اند بلکه مزدورانی هستند که در قبال پولهای کلانی که داعش پرداخت می کند جذب آن شده اند.

اکنون که گروه تروریستی داعش در حال از دست دادن منابع مالی خود در سوریه و عراق یعنی صادرات تیل است به دنبال مناطقی می گردد که بتواند ضمن استقرار و سازماندهی نیروهای خود ،به منابع مالی نیز دسترسی داشته باشد .

کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در افغانستان به همراه معادن غنی کشورمان که هنوز دست نخورده است موقعیت و جغرافیه خوبی را برای گروههای تروریستی از جمله داعش در کشور فراهم می کند تا با دست اندازی با آنها، مزدوران خود را نیز از نظر مالی تامین کنند.

این در حالی است که مردم افغانستان به دلیل روحیه ضد بیگانه خود هر گز اجازه نخواهند داد اتباع خارجی عضو گروههای تروریستی در خاک کشور مستقر شوند.

تشکیل گروههای مردمی در مناطق مختلف کشورمان نشان می دهد که به رغم کم توجهی دولت در مورد گسترش داعش در افغانستان مردم برای مقابله با آن حشر شده اند و این می تواند عرصه را برای تروریستهای داعش بیش از پیش تنگ کند .

به همین دلیل گروههای تروریستی از جمله داعش درافغانستان در تلاش هستند با جذب افراد بریده از طالبان و دانش آموختگان مکاتب دینی در پاکستان که تحت تعلیمات وهابیت قرار دارند فعالیت خود را بومی کنند. با توجه به مخاطرات حضور تروریستها در شمال افغانستان برای کشورهای منطقه بخصوص آسیای مرکزی مقابله با آنها نیازمند همکاری همه جانبه کشورهای منطقه است تا حاشیه امنیت برای ادامه فعالیت خود احساس نکنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار