افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 2 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش نا امنی ها در ولایت سرپل

مردم ولایت سرپل از حضور مخالفین مسلح دولت در ولسوالی های مختلف این ولایت و نا امنی های متداوم ابراز نگرانی دارند.

 

باشندگان ولسوالی های سوزمه قلعه، سنچارک، کوهستانات، گوسفندی و برخی از نقاط مرکز این ولایت از حضور گسترده مخالفین مسلح دولت شکایت داشته و حکومت محلی را به بی توجهی در قسمت تأمین امنیت مناطق شان متهم می کنند.

 

باشنده گان ولسوالی های یاد شده می گویند، افراد را که در ادارات دولتی کار می کنند و یا هم به نحو به منظور همکاری با دولت مورد شک مخالفین قرار می گیرند، شب هنگام در منازل شان توسط آنان تیرباران می شوند.

 

به قول آنان، مخالفین مسلح دولت در ساحات تحت کنترول خود از مردم عام باج می گیرند و دست به محاکم صحرایی می زنند.

 

دو تن از ساکنان ولسوالی های کوهستانات و سنچارک سرپل در رابطه به نا امنی موجود در مناطق شان می گویند:

 

” در مناطق ما مخالفین مسلح دولت فعالیت دارند و حضور شان خیلی طولانی است آنان از مردم عُشر می گیرند و باج جمع آوری می کنند، افرادیکه از دادن باج خودداری کنند توسط آنان محاکمه می شوند.”

 

“در ولسوالی سنچارک هم مخالفین فعال هستند و گاهی هم دولت موفق به تصرف برخی از مناطق می شود، اما در مجموع باید بگویم که مخالفین در این ساحه دست بالا دارند و مردم را مورد آزار و اذیت قرار می دهند، آنان افراد را می کشند و پول می گیرند.”

 

خواستیم روی ناامنی های موجود در سرپل نظر قوماندان امنیه این ولایت را نیز با خود داشته باشیم، اما به قول دستیار عبدالقیوم باقی زوی که وی حاضر به مصاحبه نیست.

 

از سوی دیگر مسئولان شورای ولایتی سرپل مقامات محلی این ولایت را به بی توجهی به تأمین امنیت و باز پس گیری مناطق تحت کنترول مخالفین مسلح دولت متهم می سازند.

 

آنان همچنان می گویند که دولت مرکزی نیز در قسمت تجهیز نیروهای امنیتی افغان در ولایت سرپل بی توجه بوده و در میان جنگجویان مخالف دولت اتباع کشور های ازبیکستان، تاجیکستان و چیچینی ها نیز حضور دارند.

 

حسین مجاهد زاده یک عضو شورای ولایتی سرپل گفت که نا امنی ها در این ولایت نسبت به چند ماه گذشته شدت یافته و دولت باید جهت دفع فعالیت مخالفین عملیات وسیع نظامی را راه اندازی کند.

 

آقای مجاهد زاده گفت:

 

“دولت باید در قسمت تأمین امنیت مناطق مختلف ولایت سرپل عملیات وسیع را راه اندازی کند، نسبت به چندین ماه گذشته از ۱۵ روز به اینسو نا امنی ها در ولایت سرپل شدت یافته است.”

 

باید گفت که این نخستین بار نیست مردم در ولایت سرپل از افزایش ناامنی ها شکایت دارند، بلکه در گذشته نیز اعضای شورای ولایتی و ساکنان این ولایت در مورد حضور گسترده مخالفین مسلح دولت در این ولایت ابراز نگرانی کرده و دولت را به بی توجهی به سرنوشت آنان متهم نموده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار