- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

افزایش ناامنی‌ها در بدخشان

ناامنی

 

مقام‌های محلی این ولایت در این‌باره بی‌پروایی کنند، این ولسوالی به‌دست طالبان سقوط خواهند کرد!

 

شورای ولایتی و شماری از باشنده‌گان بدخشان از افزایش فعالیت‌های جنگ‌جویان در ولسوالی تگاب این ولایت نگران استند.

 

آنان می‌گویند که طالبان می‌کوشند که خودشان را در این ولسوالی جابه‌جا کنند و از همین‌جا فعالیت‌های هراس‌افگنانۀ‌شان را رهبری کنند.

 

آنان هشدار می‌دهد که اگر مقام‌های محلی این ولایت در این‌باره بی‌پروایی کنند، این ولسوالی به‌دست طالبان سقوط خواهند کرد.

 

سردار سروری، عضو شورای ولایتی می‌گوید: «پس‌از وردوج، دومین مرکز دعوت و تبلیغ، مخالفان تگاب می‌خواهند که از ولسوالی تگاب چند ولسوالی ولایت تخار را ناامن سازند. نگرانی ما این است که اگر دولت توجه جدی به ولسوالی تگاب نکند، پس‌از سقوط این ولسوالی راه مواصلاتی دیگر ولایت‌ها به بدخشان مسدود خواهد شد.»

 

پولیس بدخشان می‌گوید که به زودی عملیات پاکسازی در این ولسوالی راه‌اندازی می‌شود.

 

غلام‌سخی غفوری، فرمانده پولیس بدخشان می‌گوید: «ما هم‌زمان عملیات را در چند ولسوالی ناامن به شمول تگاب آغاز کرده‌ایم و نیروهای دولتی توان دفع مخالفان را از تگاب دارند و به زودی این ولسوالی و دیگر ولسوالی‌های ناامن بدخشان تصفیه خواهند شد.»

 

در همین حال، فیصل بیگزاد، والی بدخشان می‌گوید: «ما به تمام جوانان بدخشان که نافهمیده به کوه بالا شده‌اند و در مقابل دولت می‌جنگند، صدا می‌زنیم که به دامان دولت بپیوندند و سیاست غلط پاکستان را در افغانستان تطبیق نکنند که باعث عقب‌مانی بدخشان می‌شود. باید این جوانان بدانند که او خارجی‌های که از کشور‌های مختلف در کنارشان است و آنان را تشویق به جنگ می‌کنند، آنان مزدوران آی‌اس‌ای پاکستان است نه هدف‌شان جهاد.»

 

اوضاع امنیتی در این اواخر بدخشانیان را نگران ساخته‌اند. هم اکنون نه ولسوالی بدخشان از سوی مخالفان تهدید امنیتی می‌شود و در ولسوالی‌های وردوج، تگاب، راغستان و یفتل عملۀ نیروهای رزمی کشور مصروف نبرد با مخالفان مسلح دولت است.