افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش میزان مبتلایان به کم خونی در میان دختران در کشور

کم خونی

 

وزارت صحت عامه در بررسی‌های تازه‌اش دریافته‌است که ۳۱ درصد دختران جوان در سراسر کشور با مشکل کمبود خون روبرو هستند و این معضل می‎تواند خطرهای صحی را برای دختران به بار آورد.

 

مسئوولان این وزارت می‎گویند با ادامه کمپاین توزیع ادویه «فولیک اسید» یا “تأمین خون در بدن”، تلاش دارند تا در چند ماه آینده ۳.۲ میلیون دختر جوان را که با کمبود خون مواجه هستند، از این مشکل نجات بخشند.

 

به گفته این وزارت در حال حاضر این کمپاین از ولایت پروان آغاز شده و تا چند روز گذشته چهارده ولایت دیگر کشور را نیز تحت پوشش قرار داده بود.

 

داکتر همایون لودین مسئول دیپارتمنت تغذی وزارت صحت و یکی از مسئولان راه اندازی این کمپاین روز گذشته گفت:

 

“در سروی ملی تغذی دریافتیم که ۳۱ درصد دختران جوان نیز با کمبود خون آغشته هستند که این یک موضوع جدی بود. در حال حاضر در ۱۴ ولایت این کمپاین را آغاز کردیم و امسال در نظر داریم این کمپاین را در سراسر کشور عملی سازیم تا ۳.۲ میلیون دختر به تابلیت تأمین خون در بدن یا فولیک اسید دسترسی پیداکنند.”

 

این کمپاین زیر نام “توزیع هفته وار تابلیت‎های خون برای دختران جوان” برای نخستین بار، ماه گذشته به کمک یونسیف یا صندق وجهی ملل متحد برای اطفال، در ولایت پروان از مکتب‎های دختران آغاز شده، اما در روزهای اخیر گزارش‎های از نگرانی مسئولان ریاست صحت این ولایت از ایجاد موانع در برابر پیشبرد این کمپاین پخش شد.

 

با این همه، محمد قسیم سعیدی رئیس صحت عامه ولایت پروان این نگرانی‎ها را رد می‎کند، اما از عالمان دین می‎خواهد تا این ریاست را درعملی شدن این کمپاین در بخش‎های دور دست این ولایت که دختران از رفتن به مکتب بی‎بهره هستند و به این ادویه‎ها دسترسی شان دشوار است، همکاری کنند.”

 

آقای سعیدی می‌گوید:

 

“یک اقدام تازه در ساحه مشکلات خود را دارد چون تا مردم قناعت کنند. ما در عملی ساختن این کمپاین با چالشی روبه رو نشده‌ایم تنها یک رسانه گزارشی را از زبان یک شخص که نه از مسایل صحی آگاهی داشته و نه هم کدام عالم دین بوده نشر کرده و در گزارش چنین گفته شده که این تابلیت ها زیان‌آور است.ما با جمع از نماینده‌گان و والی پروان در این کمپاین اشتراک کرده‌ایم . ما در این کمپاین هفته یک تابلیت را به یک شاگرد می‌دهیم و این برعلاوه آنکه مفید است هیچ مشکلی را در آینده نیز به همراه نخواهد داشت.”

 

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید فولیک اسید ادویه‌یی ‌است که خون را در بدن تأمین می‎کند و خانم‎های حامله و یا دختران جوان که با کمبود خون روبرو هستند، باید روزانه ۱ میلی گرام فولیک اسید را در بدن شان ذخیره کنند.

 

در حال حاضر ۱۴ ولایت کشور زیر پوشش کمپاین توزیع ادویۀ تأمین خون یا فولیک اسید برای دختران جوان قرار گرفته‎است و وزارت صحت عامه می‎گوید در نظر دارد، این کمپاین را در ماه‎های آینده در سراسر کشور عملی سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار