افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 13 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش مشکلات بیجا شده گان در هلمند

بیجا شده

 

مسدود بودن راه‌ها و سرک‌ها که به شهر لشکرگاه منتهی می‌شوند و ایجاد محدودیت در کار مؤسسات و نهادهای بین‌المللی در مرکز هلمند باعث شده تا کمک‌های مهم اولیه به بیجا شدگان و مهاجران نرسد. یعنی کمک به آنانی که در نتیجه جنگ و درگیری شدید، مناطق شان را در اطراف شهر لشکرگاه ترک کرده‌اند.

 

این در حالیست که دوام جنگ‌ها در ولسوالی‌های اطراف شهر لشکرگاه، تعداد بیجا شدگان را به طور روز افزون در این شهر بیشتر ساخته و آنها در یک وضعیت دشوارِ بشری قرار دارند.

 

والی هلمند یک بار دیگر از مؤسسات امداد رسان بین‌المللی خواست تا به کمک خانواده‌های بیجا شدگان جنگ در این ولایت، بشتابند.

 

حیات الله حیات پذیرفت که با خانواده‌های بیجا شده کمک لازم صورت نگرفته است.

 

از سوی دیگر، نقیب الله زمریال رئیس امور مهاجرین و عودت کنندگان هلمند می‌گوید، تیم‌های سروی برای ثبت نام و جمع آوری معلومات در مورد وضعیت بیجا شدگان و مهاجرین در شهر لشکرگاه، مصروف کار اند.

 

به گفته رئیس امور مهاجرین و عودت کنندگان، در نتیجه جنگ و ناامنی‌های اخیر حدود سه هزار خانواده از مناطق شان بیجا و در لشکرگاه مرکز هلمند مهاجر شده‌اند.

 

نقیب الله زمریال دیروز گفت، مسدود شدن راه‌های منتهی به شهر لشکرگاه و وضع محدودیت بر شماری از کارمندان ادارات کمکی، کار امداد رسانی را در این ولایت به مشکل مواجه کرده‎‎‎است.

 

رئیس امور مهاجرین و عودت کنندگان ولایت هلمند به طور خاص از موسسات (ای سی ایف و ای آر سی) یاد کرده و شکایت نمود که این مؤسسات به کارکنان خود حتی اجازه خارج شدن از دفتر را نداده اند تا با خانواده‌های بیجا شده در شهر کمک کنند.

 

گروه داکتران بدون مرز هم به خاطر جنگ‌ها در هلمند تعداد کارکنان شفاخانه سه صد بستر خود را کاهش داده‌است.

 

رئیس امور مهاجرین و عودت کنندگان هلمند می‌گوید، یکی از موانع دیگر برای رساندن کمک‌ها به بیجا شدگان هلمند، مسدود بودن راه‌ها و سرک‌ها به شهر لشکرگاه می‌باشد.

 

به گفتۀ نقیب الله زمریال لاری‌های پُر از مواد کمکی سازمان ملل متحد همین اکنون در شهر کندهار، انتظار بازگشایی راه‌ها به شهر لشکرگاه را می‌کشند.

 

به گفته رئیس امور مهاجران و عودت کنندگان هلمند، ادارۀ ولایتی تلاش‌هایش برای بازگشایی این راه را تسریع بخشیده‌است.

 

ضمناً حیات الله حیات والی هلمند شام دیروز (جمعه) گفت، در عملیات برای باز کردن سرکِ که شهر لشکرگاه را به شاهراه کندهار- هرات وصل می‎کند، پیشرفت به میان آمده‌است.

 

والی هلمند اطمینان داد که به زودی این سرک به روی رفت و آمد وسایط باز می‎شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار