افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش عایدات دهاقین کابل با اعمار سبز خانه

سبز خانه

 

برنامه رشد زراعت و انکشاف دهات (CARD-F) وزارت زراعت، ابیاری و مالداری توانسته است با اعمار 55 باب سبزخانه عاید خوبِ را نصیب دهاقین کابل سازد.این سبزخانه ها به مساحت 11 جریب زمین های بی حاصل و کم آب  ولسوالی های بگرامی، ده سبز و پغمان ولایت کابل احداث شده و این زمین ها را  به زمین های حاصلخیز گلخانه ای تبدیل نموده است. سبزخانه های متذکره با سیستم آبیاری قطرۀ مجهز بوده و صرفه جویی در مصرف آب را نیز به بار آورده است. این سبزخانه ها از اوایل ربع دوم سال 2016تا اکنون بیش از 344 متریک تن سبزیجات سبزخانه یی را تولید و به بازار عرضه کرده و درآمد روستایی را به ارزش بیش از شش میلیون افغانی افزایش داده است.  علاوه برآن سبزخانه های مذکور برای بیش از 75 تن زمینۀ کار را نیز فراهم نموده است.

 

وزار زراعت در پلان دارد تا پایان سال جاری میلادی تعداد سبزخانه های کابل را به 82 باب افزایش دهد. با احداث این سبزخانه ها 16 جریب زمین بی حاصل و کم آب به زمین های حاصلخیز و مجهز با سیستم آبیاری قطره ای تبدیل می نماید. به اساس پیش بینی تیم تخنیکی این برنامه سبزخانه های متذکره سالانه 820 متریک تن محصولات سبزخانه یی را تولید و به بازار عرضه می نمایند.

 

صبغت الله حامد یکی از مالکان سبزخانه ها که با سرمایه گذاری ابتدایی 40 هزار دالرآمریکایی و کمک مالی و تخنیکی وزارت زراعت 10 باب سبزخانه را اعمار نموده است. در سه دوره اول حاصلات خویش تنها از چهار باب سبزخانه588 کیلوگرام بادرنک جمع آوری نموده می گوید: “حاصلات فعلی ما به پاکستان صادرشده و برایم انگیزه میدهد که در صورت نتیجه درست 10- 20سبزخانۀ دیگر را نیز با سرمایه شخصی خود اعمار نمایم. حتی در صورت ادامۀ کمک مالی و تخنیکی برنامۀ کارد-اف حاضرم که همین 150 جریب زمین بی حاصل را که نزدم به اجاره است به یک شهرک گلخانه ای تبدیل نمایم.”

 

مصطفی باشندۀ ولسوالی پغمان یکی دیگر از مالکین سبزخانه ها  است که میگوید:” در مدت یک ماه از 9 باب سبز خانه ام  9متریک تن بادرنگ بدست آورده ام و به ارزش بیش از 211 هزار افغانی پول نصیب من گردیده است. تصمیم دارم تا تمامی 25 جریب زمین خود را سبزخانه بسازم”.

 

حکیم پادشاه باشنده ولسوالی بگرامی که به کمک برنامه کارد-اف دو باب سبز خانه را در زمین های زراعتی خود اعمار نموده است میگوید “درمدت شش ماه از یک سبزخانه 1865 کیلوگرام بادرنگ حاصل جمع آوری نموده و به ارزش بیش از 25 هزار افغانی به فروش رسانده است. وی که یک دگروال متقاعد است و اکنون کشاورزی را پیشه کرده است باور دارد که رشد اقتصادی و تغییر در یک جامعه از زراعت آغاز شده و بعداً به انقلاب صنعتی میرسد.

 

محمد ظریف یکی از کسانی می باشد که خرید و فروش سبزیجات را در مارکیت میوه فروشی شهر کابل پیشه کرده است. وی در خرید و فروش هر7 کیلوگرام بادرنگ و باندجان رومی 5 افغانی مفاد بدست آورده و روزانه 10 الی 28متریک تن بادرنگ و باندجان رومی  را خرید و فروش می نماید که 7500 الی 20 هزار افغانی در یک روز از این مدرک درآمد بدست می آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار