افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش شمار مکاتب مسدود شده در کشور

بر اساس بررسی های آنان شمار مکاتب مسدود شده در سال ۱۳۹۴ خورشیدی در نقاط مختلف کشور از ۴۰۰ به بیش از ۷۰۰ مکتب افزایش یافته است.

 

در حالیکه افغانها از سال ها به این طرف بهای گزاف و جبران ناپذیر جنگ در کشور را با تمام وجود شان می پردازند، وزارت معارف افغانستان می گوید که به دلیل گسترش ناامنی ها شمار مکاتب مسدود در کشور نیز افزایش یافته است.

 

مجیب مهرداد سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت که بر اساس بررسی های آنان شمار مکاتب مسدود شده در سال ۱۳۹۴ خورشیدی در نقاط مختلف کشور از ۴۰۰ به بیش از ۷۰۰ مکتب افزایش یافته است.

 

آقای مهرداد می گوید، هرگاه شدت درگیری های مسلحانه در سال ۱۳۹۵ افزایش یابد ممکن تأثیرات منفی بالای روند آموزش داشته باشد و ارقام مکاتب مسدود شده به مراتب بلند برود.

 

وی افزود:

 

” متأسفانه در پایان سال ۱۳۹۴ شماری مکاتب بسته بالا رفت، قبلاً بین چهارصد تا پنجصد مکتب بسته داشتیم اما شمار مکاتب بسته در پایان سال در سراسر کشور تا بیش از ۷۰۰ مکتب بالا رفت. اگر وضعیت خوبتر شود طبیعی است که این مکاتب دوباره باز می شوند، ولی اگر جنگ ادامه پیدا بکند این نگرانی وجود دارد که شمار مکاتب بسته بالا برود.”

 

بر اساس معلومات سخنگوی وزارت معارف، شماری زیادی از این مکاتب مسدود در ولایت های ناامن کشور از جمله هلمند، کندهار، غزنی، ننگرهار، کندز و برخی دیگر از ولایات است.

 

پیش از این وزارت معارف افغانستان گفته بود که به دلیل ادامه جنگ و تهدید طالبان مسلح در نقاط مختلف کشور، نزدیک به ۵۰۰ مکتب مسدود اند.

 

این در حالیست که انجمن موسوم به قلم لار، ارقام ارائه شده جدید از مکاتب مسدود در کشور را نادرست خوانده می گوید که هم اکنون حدود ۱۳۰۰ مکتب در سراسر کشور مسدود است.

 

عطاالله ویسا، رئیس این انجمن روز گذشته گفت که آنان اخیراً سروی های را در خصوص چگونگی مسدود شدن مکاتب در کشور انجام داده اند.

 

آقای ویسا می گوید که یافته های این سروی ها متفاوت از آنچه است که وزارت معارف کشور اعلام می دارد.

 

وی گفت:

 

” مسئله ناامنی ها و ارقامی که نشان دهنده ۷۰۰ مکتب مسدود است را ما رد می کنیم، زیرا در تمام افغانستان در حدود ۱۲۵۰ الی ۱۳۰۰ مکتب بسته داریم و علت اصلی مسدود بودن این مکاتب هم بیشتر فساد است، در بیشترجا ها ناامنی سبب مسدود شدن مکاتب نشده است. مکاتب بسته هستند و پول آن به جا های دیگر می رود که همه ناشی از غفلت وزارت است.”

 

سخنگوی وزارت معارف افغانستان هر چند در مورد اینکه مشخصاً چه تعداد اطفال به دلیل مسدود بودن مکاتب از درس و تعلیم به دور خواهند ماند معلومات نداد اما گفت که در سال ۱۳۹۵ یک میلیون اطفال جدید الشمول به مکاتب خواهند رفت.

 

با این همه ولسی جرگه افغانستان نیز نسبت به افزایش شمار مکاتب مسدود در کشور ابراز نگرانی می کند.

 

عبدالودود پیمان یک عضو کمیسیون امور معارف این جرگه، به مکلفیت های حکومت افغانستان در خصوص فراهم سازی زمینه های تعلیم و تربیه به اطفال کشور اشاره کرد.

 

وی افزود:

 

” مسدود شدن مکاتب چه در گذشته و چه در حالی همه اش واقعاً موجب نگرانی مردم ما شده است، این محاسبه یی را که اینها کرده اند دقیق است، اگر جنگ ها پیشگیری نشود، در سطح رهبری وزارت دفاع انسان های که توان مدیریت جنگ را در شرایط فعلی دارند مقرر نشوند و تغییرات و تبدیلی ها نیآید، سال پیشرو رسوا تر و خراب تر خواهد بود.”

 

شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان بدین باور اند که تداوم جنگ، بی ثباتی و مشکلات اجتماعی در افغانستان از بیسوادی و سطح سواد پائین منشع می گیرد.

 

آنان از حکومت می خواهند تا تلاش های زیادی را برای فراهم ساختن زمینه های آموزشی برای تمام اتباع کشور یکسان به خرچ دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار