افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

افزایش سطح بیکاری در افغانستان

مسوولین اتحادیه کارگران افغانستان می گویند، با متوقف شدن فعالیت های منابع کاری در کشور بیکاری بیشتر شده و مردم با مشکلات اقتصادی جدی مواجه شده اند.

 

معروف قادری رییس اتحادیه کارگران افغانستان روز گذشته گفت، اگر حکومت در مورد بیکاری در کشور تدابیر جدی اتخاذ نکند میلیون ها جوان به علت بیکاری دست به کار های غیر قانونی خواهند زد:

 

” بیکاری در این اواخر افزایش پیدا کرده ما خواهان این هستیم که هرچه زودتر دولت مردان توجه بکنند به همان اندازه که برای آوردن امنیت کار می کنند بالای ایجاد زمینه کار و بلند بردن اقتصاد مردم افغانستان نیز باید تلاش بکنند همین بیکاری است که پیامد های بسیار منفی را به بار آورده است نزدیک به دو میلیون اطفال مصروف کار شاقه اند نزدیک به سه میلیون جوان به دلیل نبود کار معتداد به مواد مخدر استند و در آینده ها ممکن باعث نا امنی بیشتر در کشور گردد. ”

 

آقای قادری افزود که مسدود شدن برخی از شرکت ها، فابریکه ها، موسسات خارجی و پروژه های همبستگی ملی در برخی ولایات در این آواخر سبب شده تا دست هزاران افغان از کار کوتاه شود.

 

در عین حال افراد که در تلاش یافتن کار هستند نیز شکایت دارند که افزایش بیکاری در کشور مشکلات شان را بیشتر ساخته است.

 

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان نیز تایید می کند که در سال های اخیر به علت نا امنی، مشکلات سیاسی و برخی موارد دیگر تعداد افراد بیکار بیشتر شده است.

 

علی افتخاری سخنگوی این وزارت در مورد گفت:

 

” هفت میلیون ما نیروی کار فعال داریم از این هفت میلیون دو میلیون ما بیکار و کم کار داریم اگر ما بیکاری و افراد که واجد شرایط کار است اما نیروی کار غیر فعال است حساب کنیم شاید بیشتر از هفت و هشت میلیون شود. ”

 

آقای افتخاری گفت که آنان تلاش دارند تا با همکاری برخی نهاد های دیگر حکومتی زمینه کار را برای افراد بیکار بخصوص جوانان مساعد سازند.

 

وی افزود که برنامه انتقال افراد بیکار به کشور های خلیج نیز به زودی آغاز خواهد شد و هزاران کارگر افغان به کشورهای عربی فرستاده خواهند شد.

 

اتحادیه کارگران و برخی از تحلیلگران افغان یکی از عوامل نا امنی ها و پیوستن جوانان به صفوف مخالفین مسلح را بیکاری عنوان کرده می گویند که حکومت باید در عرصه کاریابی برای مردم اقدامات جدی را انجام دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار