افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 19 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افزایش رقم بی جا شده گان در سال جاری در جهان

در نیمهء نخست سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۳۴ میلیون تن از مناطق اصلی شان بی جا شده بودند که به تناسب همین وقت در سال گذشته دو میلیون افزایش را نشان می دهد.

 

سازمان ملل متحد می گوید، در سال جاری میلادی رقم افرادی که به خاطر جنگ ها، منازعات و نامنی ها از محلات اصلی شان بی جا شده اند به حدود ۶۰ ملیون تن رسیده است.

 

کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان (UNHCR)در گزارش سالانه اش می نویسد:

 

در جهان در سال جاری بیش از هر زمان دیگر مردم مجبور به ترک محلات اصلی شان شده و به سایر مناطق و کشورها مهاجر شده اند.

 

به گفتهء این اداره، حدود دونیم ملیون مهاجر در جرمنی در انتظار پناهجویی اند و در نیمهء اول سالجاری میلادی حدود ۵۰۰ هزار تن به امریکا و روسیه رفته اند.

 

در گزارش ادارهء امور پناهنده گان سازمان ملل متحد گفته شده است، در سالجاری رقم بی جا شده گان به بلندترین سطح آن رسیده است و براساس احصاییه های موجود از هر ۱۲۲ تن در جهان یک تن آن مجبور به ترک مناطق اصلی شان شده اند.

 

در نیمهء نخست سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۳۴ میلیون تن از مناطق اصلی شان بی جا شده بودند که به تناسب همین وقت در سال گذشته دو میلیون افزایش را نشان می دهد.

 

تعداد بی جا شده گان در یمن که در ماه مارچ سالجاری جنگ در آن آغاز شد بیش از هر زمان دیگر بوده، تعداد بی جا شده گان در این کشور به ۹۳۰ هزار تن رسیده است.

 

در بین کشور های عربی، سوریه بیشترین رقم بی جا شده گان را دارد. نسبت جنگ های داخلی در سوریه که در سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد، حدود چهار میلیون و دو صد هزار تن به خارج از این کشور مهاجر شده اند.

 

همچنان حدود هفت میلیون وشش صد هزار تن در داخل سوریه بی خانمان شده اند.

 

در بین کشورهای اروپایی اوکرایین بیشترین رقم مهاجرین را دارد. در سال گذشتهء میلادی جنگ در مناطق شرقی اوکرایین آغاز شد و در اثر آن حدود هشت صد هزار تن مجبور به مهاجرت و ترک مناطق اصلی شان شده اند.

 

در گزارش کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان UNHCR از افغانستان، سودان جنوبی، بروندی، جمهوریت افریقای مرکزی، کانگو و عراق هم یاد می شود که تعدادی زیاد اتباع آنها به سایر کشور های مهاجر شده و یا هم مجبور به ترک خانه ها و مناطق اصلی شان شده، در داخل این کشور ها بی جا شده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار