افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 27 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

افزایش درگیری ها در ولایت هلمند

نماینده گان مردم هلمند در ولسی جرگه تاکید میکنند که حکومت باید به این ولایت توجه خاص نماید و ولسوالی موسی قلعه را از تصرف طالبان دوباره بیرون کند.

 

عبدالحی آخند زاده معاون کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه میگوید که نیروهای امنیتی پس از یک نبرد سخت از موسی قلعه عقب نشینی کردند و این ولسوالی را صبح روز گذشته به طور کامل به مخالفین مسلح واگذار نمودند.

 

اقای آخند زاده روز گذشته گفت که در نتیجه این درگیری ها به نیروهای امنیتی نیز تلفات وارد شده است:

 

” فکر میکنم در این چهار روز جنگی که در موسی قلعه بود در پانزده سال گذشته در هیچ جای کشور چنین جنگی نبوده، پولیس و اردوی ملی هم تلفات داد و عقب نشینی کردند، در واقع آنقدر جنگ کردند که در آخر خسته شدند وقتی که کسی با آنها همکاری نکرد و کمک هوایی هم با آنها صورت نگرفت آنها مجبور شدند که ولسوالی موسی قلعه را رها کردند و اکنون این ولسوالی مکمل به دست طالبان افتاده است. موسی قلعه یکی از ولسوالی های کلیدی است و سقوط این ولسوالی سقوط هلمند است. ”

 

آقای آخند زاده میگوید که در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند صد ها تن از طالبان مسلح با نیروهای امنیتی افغان درگیر هستند و این جنگ از سوی اداره استخبارات پاکستان یا ای اس ای رهبری میشود.

 

این عضو ولسی جرگه ادعا میکند که بر علاوه ولسوالی موسی قلعه طالبان برخی از مناطق ولسوالی های زمینداور، بغران و نوزاد را نیز در تصرف دارند.

 

در همین حال کریم اتل رئیس شورای ولایتی هلمند نیز سقوط ولسوالی موسی قلعه را بدست طالبان تایید کرد و گفت که در نتیجه این جنگ تا کنون 25 تن از نیروهای امنیتی افغان کشته و نزدیک به چهل تن دیگرشان زخمی شده اند.

 

گفته می شود که نیروهای امنیتی از چند روزبه این طرف درولسوالی موسی قلعه از سوی مخالفین مسلح محاصره شده بودند و سر انجام نرسیدن نیروی کمکی و هوایی به آنان سبب شد که این ولسوالی بدست طالبان سقوط کند.

 

از سوی هم وزارت دفاع افغانستان میگوید که نیروهای اضافی و هوایی به ولسوالی موسی قلعه فرستاده شده تا این ولسوالی از حضور طالبان پاکسازی شود.

 

دولت وزیری معاون سخنگوی این وزارت میگوید که در هر نبرد تلفات به طرف های درگیر وارد میشود اما به گفته وی تلفات نیروهای امنیتی در ولسوالی موسی قلعه در حدی نیست که گزارش شده است:

 

” جزوتام های ما جمع شده اند، قوای هوایی هم در آنجا است و عملیات ادامه دارد انشالله منطقه از وجود مخالفین پاکسازی می شود. در ولسوالی جزوتام های ما است در جنگ حتماً تلفات وارد میشود اما به آن اندازه که شما شنیده اید تلفات نداریم ما سقوط ولسوالی را تائید نمیکنیم. ”

 

ولسولی موسی قلعه در شمال ولایت هلمند موقعیت دارد و پس از بیرون شدن نیروهای بریتانیوی از این ولسوالی، ناامنی ها در آن شدت گرفت.

 

با این همه کارشناسان افغان دلیل سقوط بخش های کشور را عدم موجودیت سربازان احتیاطی در مراکز ولایات، عدم همآهنگی لازم میان نهاد های امنیتی و ضعف در نیروهای هوایی میدانند.

 

جنرال عتیق الله امرخیل یکتن از کارشناسان نظامی گفت:

 

” چیزی که بسیار مهم است سوق و اداره است و یقیناً که سوق واداره ما در قوت های امنیتی و دفاعی خلا وجود دارد، مشکلات وجود دارد، حتی تشریک مساعی وجود ندارد. همین سوق و اداره و نبود احتیاط در تمام ساحات جنگی اگر موجود باشد که در وقت عاجل خود را برساند همین ضعیف است. ”

 

نیروهای امنیتی افغان در حالی مجبور به عقب نشینی از ولسوالی موسی قلعه هلمند شده اند که طالبان مسلح هم اکنون بخش های از ولایت های فاریاب، قندز، سرپل و بدخشان را تصرف کرده و درگیری در این مناطق ادامه دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار