افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش درآمد اداره هوانوردی افغانستان

سقف درآمد این اداره به حدود ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون افغانی رسیده که یک درآمد کم سابقه است.

 

قاسم رحیمی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی افغانستان از افزایش درآمد این اداره در سال ۲۰۱۵ میلادی خبر داده است، آقای رحیمی می گوید که سقف درآمد این اداره به حدود ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون افغانی رسیده که یک درآمد کم سابقه است.

 

این رقم چند صد میلیون افغانی بیشتر از رقمی است که این اداره تعهد جمع آوری آن را به وزارت مالیه داده بود.

 

درآمد سال ۲۰۱۴ میلادی اداره هوا نوردی ملکی کشور ۳ میلیارد و ۲۴ میلیون افغانی بود.

 

آقای رحیمی گفت: “بیشترین درآمد ما در سال ۲۰۱۵ میلادی از پروازهای عبوری است که این رقم به بیش از ۲ میلیارد و ۴۵ میلیون افغانی می رسد، از بابت فیس هواپیماها، حق العضویت و صدور جواز، صدها میلیون افغانی اداره هوانوردی ملکی در این سال عاید داشته است.”

در شروع امسال، اداره هوانوردی ملکی کشور حق العبور از حریم هوایی خود را برای پروازهای خارجی از ۴۰۰ دالر به ۵۰۰ دالر افزایش داد.

 

به گفته رحیمی، اداره هوانوری ملکی به یکی از ادارات مهم استراتژیک و عایداتی افغانستان تبدیل شده و همزمان او افزود که سیستم جمع آوری درآمد آن به سیستم الکترونیکی مجهز شده است.

 

او گفت: “تمام شعبات که عواید را جمع آوری می کنند با سیستم الکترونیک مجهز شده و هیچگونه پول به صورت نقد و فیزیکی در هوانوردی ملکی تبادله نمی شود که نهایت شفافیت را در این اداره نشان می دهد.”

 

قاسم رحیمی می گوید، افزایش درآمد این اداره نشان می دهد که حمل و نقل هوایی در افغانستان بستگی به نوع خدمات هوایی دارد که عرضه می شود و در این راستا استفاده از وسایل تخنیکی پیشرفته برای افزایش درآمد حرف اول را می زند.

 

رحیمی افزود که او انتظار دارد در سال ۲۰۱۶ سطح درآمد این اداره از رقم موجود افزایش پیدا کند.

 

به گفته او، اداره هوانوردی ملکی علاوه بر اینکه به یک اداره عایداتی تبدیل شده است به شکل غیر مستقیم در زمینه رشد معاملات تجاری بین کشور های منطقه و در سطح جهان، افغانستان را کمک می کند.

 

انتظار می رود با رشد تجارت در منطقه و افزایش پروازها از حریم هوایی کشور، افغانستان میلیون ها دالر درامد حاصل کند.

 

کارشناسان می گویند که افغانستان با توجه به موقعیت آن می تواند توازن در بیلانس صلح، اقتصاد و جنگ در منطقه را رقم بزند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار