افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

افزایش خوش بینی ها نسبت به عملکرد نیروهای امنیتی افغانستان

به دنبال مهار حملات زنجیره ای مخالفان مسلح در 27 حمل در کابل، خوش بینی ها نسبت به عملکرد نیروهای امنیتی افغانستان در میان مردم ومقام های دولتی افزایش یافته است.
نیروهای امنیتی، پس از چندین ساعت درگیری، 36 مخالف مسلح در کابل و چند ولایت دیگر را از پا در آورده و ساختمان هایی که مخالفان مسلح در آن سنگر گرفته بودند را پاکسازی کردند.

یک روز پس از این حملات، حامد کرزی رئیس جمهور در نشست کابینه، شجاعت نظامیان افغانستان را ستایش کرد و گفت که نیروهای امنیتی افغانستان توانسته اند اعتماد مردم را کسب کنند.
رئیس جمهور، اما نفوذ مخالفان مسلح به نقاط کلیدی در پایتخت و چند ولایت دیگر را ضعف استخباراتی نیروهای داخلی و ناتو عنوان کرد.
دراین حملات که در ولایت های کابل، لوگر، پکتیا و ننگرهار رخ داد بیش از 110 مامور امنیتی و غیر نظامیان کشته و زخمی شدند.
قهرمانان مردم
پس از آن که نیروهای امنیتی افغانستان مهاجمان انتحاری را از پا در آورند، شمار زیادی از افغان ها در شبکه های اجتماعی فیس بوک و تویتر، آنان (نظامیان) را قهرمان خطاب کرده و از عملکرد آنان تقدیر کردند.

در شبکه اجتماعی تویتر نیز صدها پیام فرستاده شد که در آن از نیروهای امنیتی افغان تحسین شده است.
شمار زیادی از کاربران فیس بوک نیز، عکس های سربازان پولیس و اردوی ملی افغانستان را در نمایه های “پروفایل” خود گذاشتند و با این حرکت پشتیبانی شان را از آنان (نظامیان افغانستان) اعلام کردند.
دیدگاه شهروندان
شماری از شهروندان کابل می گویند که  عملکرد نیروهای امنیتی در برابر مهاجمان انتحاری، امید تازه ای را در میان مردم ایجاد کرده است.
به باور آنان اگر نیروهای امنیتی افغانستان تقویت شوند، هیچ یک از گروه های مسلح مخالف دولت توانایی مقابله با این نیروها را نخواهد داشت.
شهروندان کابل اما تاکید دارند که باید رهبران نظامی کشور در امر تقویت نیروهای استخباراتی نیز توجه جدی کنند.
اکبر، شهروند کابل به خبرگزاری بخدی گفت که پولیس و اردوی ملی افغانستان، دیگر به قدر کافی توانمند شده است و می تواند امنیت شهرها را تامین کنند.
اکبر افزود:”برای من باور نکردنی بود که پولیس افغانستان توانست 36 مهاجم را از پا در آورد که این امر یک دستاورد بزرگی است.”

جمال لودین، از فعالان شبکه های اجتماعی به خبرنگار بخدی گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان با وجود در اختیار داشتن امکانات اندک، توانایی شان را برای همه ثابت کرده اند.
لودین معتقد است که افغانستان به حمایت مالی جامعه جهانی نیاز دارد اما حضور نظامیان خارجی در افغانستان بیش از این، باعث ایجاد مشکل می شود.
لودین گفت:” پیروزی پولیس افغان در مقابل مخالفان مسلح به من حس خوبی داده است، حالا می توان گفت که افغانستان نظامیان قدرتمندی دارد.”
جواد احمد حقبین، استاد دانشگاه البیرونی، به خبرگزاری بخدی گفت که عملکرد نیروهای امنیتی افغانستان قابل ستایش است اما هنوز هم این نیروها ضعف هایی دارند که باید برطرف شود.
نقد کارشناسان نظامی
شماری از آگاهان امور امنیتی، نهاد های استخباراتی افغانستان را در جلوگیری از حملات روز گذشته به ناتوانی متهم  کردند.

جنرال عبدالواحد طاقت آگاه امور نظامی در مصاحبه با خبرگزاری بخدی گفت که امنیت ملی از لحاظ تشکیلات و امکانات دچار مشکل است و استقلالیتی را که باید داشته باشد؛ ندارد.
این آگاه امور نظامی، سازمان های استخبارات پاکستان و ایران را در حملات زنجیره ای به کابل دخیل دانسته می گوید که سازماندهی این گونه حملات بدون همکاری های استخبارات منطقه ممکن نیست و این کار از توان تنها گروه طالبان خارج است.
طاقت گفت:” تروریستان معمولا توسط موتر های شیشه سیاه مقام های دولتی، از یک جا به جای دیگر انتقال داده می شوند.”
آقای طاقت برای جلوگیری از تکرار این گونه حملات پیشنهاد کرد که نهاد های استخباراتی افغانستان باید تقویت شوند.
شماردیگری از کارشناسان مسایل سیاسی نیز می گویند که حملات زنجیره ای کابل و دفع آن توسط نیروهای امنیتی نشان دادکه امید ها برای شکل گیری یک سیستم امنیتی توانمند وجود دارد اما نیاز است تا جامعه جهانی و نیز مسوولان رده بالای حکومت، این امر را باور کنند.
به عقیده این کارشناسان، مهمترین چیز برای فعالیت سریع و کوبنده نیروهای امنیتی داشتن انگیزه کافی برای مبارزه است و این کار باید توسط مسوولان، مردم و رسانه ها نیز ایجاد و تقویت شود.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار