افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 26 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش خشونت علیه زنان در کشور

زنان روانی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش خشونت در برابر زنان در کشور ابراز نگرانی کرده‎است.

 

سخنگوی این کمیسیون روز گذشته گفت حکومت باید جلو خشونت علیه زنان را گرفته و عاملین آن‎را مجازات کند.

 

مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‎گویند که در این اواخر قضایای خشونت علیه زنان، نگرانی‎های جدی را در پی داشته است.

 

رفیع الله بیدار سخنگوی این کمیسیون گفت که عوامل عمده در رابطه به افزایش قضایا خشونت علیه زنان عدم حاکمیت قانون، بی اعتمادی مردم نسبت به حکومت و نا امنی می‎باشد.

 

وی افزود:

 

“اولین علت این است که قانون حاکمیت نداشته و محاکم صحرایی به شکل خودسر صورت می‎گیرد و خشونت‎های مختلف علیه زنان صورت می‎گیرد به گونه مثال محاکم صحرایی و فیصله‎های صحرایی، علت دوم کسانی‎که مصبب خشونت علیه زنان اند به عدالت پیش نمی‎شوند و آزاد می‎گردند و به اعمال که صورت میگیرد پاسخ گونیستند.”

 

با آن‎که آقای بیدار در مورد خشونت‎های انجام شده در برابر زنان رقم دقیق ارایه نکرد اما به گفته وی تا زمانی‎که حکومت عاملین خشونت‎ها را مجازات نکند این گونه رویدادها روز به روز بیشتر می‎گردد.

 

کشته شدن ریحانه دختر هژده ساله در ولایت غور از تازه ترین مورد خشونت در برابر زنان خوانده می‎شود.

 

ریحانه دختر هجده ساله بود که به اثر خشونت خانوادگی سرش از تن او جدا کرده شده و جسد ‎اش را به شفا خانه انتقال داده‎اند.

 

پیش از آن یک شخص در ولایت هرات خانم و خشویش را هدف فیر مرمی قرارداده و همچنان در یک رویداد دیگر مردی خانم طلاق شده‎اش را در ولایت بغلان در محضر عام توسط چاقو به قتل رسانیده‎است.

 

پیش از این نیز زنان در ولایات مختلف با خشونت‎های مختلف رو برو شده‎اند.

 

اما با وجود قضایا متعدد خشونت علیه زنان در جریان سال جاری، وزارت امور زنان گراف افزایش خشونت علیه زنان را پا یین تر از سال پار می‎داند.

 

عزیزه عدالتخواه رئیس بخش حقوق این وزارت درین مورد گفت:

 

“من این‎را که قضایای خشونت علیه زنان افزایش یافته قطعاً رد می‎کنم به این خاطر ارقامی که در وزارت امور زنان ثبت است و ما در نیمه سال قرار داریم ۱۴۶۴ قضیه می‎باشد در حالی که سال گذشته در حدود پنج هزار قضیه داشتیم، فعلا آمار قضایا گراف اش بالا نرفته بلکه در عوض سطح آگاهی مردم بالا رفته‎است.”

 

خانم عدالت خواه همچنان گفت که فاریاب، جوزجان، هرات، غزنی، تخار، غور، بدخشان از ولایات ‎اند که قضایای خشونت علیه زنان در آن ثبت شده‎است.

 

وزارت امور زنان تاکید می‎کند که بخاطر کاهش خشونت علیه زنان برنامه‎های را روی دست داشته و ابراز امیدواری می‎کند که این برنامه‎ها در سطح کشور سبب کاهش خشونت علیه زنان گردد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار