افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 14 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش حاصلات زعفران در ولایت هرات

بشیر احمد احمدى معاون ریاست زراعت ولایت هرات گفته است که میزان برداشت زعفران در این ولایت، با ۲۵ درصد افزایش نسبت به سال قبل، به بیش از چهار تن رسیده است و سال جاری، یک سال طلایی برای دهقانان این ولایت بوده است.

 

معاون ریاست زراعت هرات گفت: “در کنار افزایش محصول زعفران، امسال بیش از ٢۵٠ تن پیاز (بذر) زغفران هم به دست آمده که علاوه بر هرات، به منظور کشت به دیگر ولایات نیز انتقال یافته است.”

 

وی افزود: اراضی زیر کشت زعفران از ٧۵٠ هکتار در سال گذشته، به یک هزار هکتار در سال جاری رسیده است و افزون برآن، میزان برداشت زعفران خالص از حدود سه تن در سال گذشته، به چهار تن در سال جاری رسیده است که ۲۵ درصد افزایش را نشان می دهد و همچنان بازار فروش زعفران نیز رونق یافته و هر کیلو زعفران، بین ۱۱۰ هزار تا ۱۳۰ هزار افغانی به فروش می‌رسد.

 

شکور ایثار مسوول شرکت خورشید زعفران، می گوید که مردم، زعفران هرات را بسیار با کیفیت می‌خوانند و فروش آن خوب است، سال گذشته هر کیلو زعفران ۸۰ هزار افغانی بود و در سال جاری قیمت هر کیلوی آن بین ۳۰ تا ۴۰ هزار افغانی افزایش یافته است.

 

زعفران، که دارای خواص زیاد درمانی بوده و از آن برای ساخت انواع دوا، طعم دهندۀ غذا و در نوشیدنی‌های داغ استفاده می‌گردد و یک گیاه نیمه گرمسیری است که در مناطق دارای زمستان‌های ملایم و تابستان گرم و خشک، بخوبی رشد می‌کند. این گیاه در اواخر ماه عقرب و اوایل ماه قوس به گل می‌نشیند و حاصل آن بطور معمول صبحگاهان و قبل از طلوع خورشید برداشت می‌شود.

 

انجیل، غوریان، پشتون زرغون، گذره، زنده جان، کرخ، ادرسکن، شیندند و کشک رباط سنگی از جمله ولسوالی‌های هرات است که بیشترین ساحه زیر کشت زعفران را دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار