افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 18 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش تنش‌ها میان معاون شورای ولایتی و یک قوماندان محلی در جوزجان

افراد مسلح

 

تنش‌ها بین عبدالقادر مالیه معاون شورای ولایتی و قربان تُردی قوماندان خیزش مردمی پای طرفداران این هر دو را از ولسوالی قرقین به شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان کشانید.

 

طرفداران عبدالقادر مالیه معاون شورای ولایتی ادعا دارند که قربان تردی قوماندان خیزش مردمی در ولسوالی قرقین از مردم به زور پول می‌گیرد و با کسانیکه از امر او سرپیچی می‌کند با خشونت برخورد می‌نماید.

 

ایگم بیردی یکتن از طرفداران معاون شورای ولایتی جوزجان گفت:

 

“معاون شورای ولایتی روز بازار گذشته از مردم خواست تا برای قوماندان قربان تردی باج ندهند.اما این اقدام وی با واکنش تند مردم روبرو شد و آنها از معاون شورای ولایتی خواستند تا به این اظهاراتش پایان دهد ولی او بر ادعا هایش تأکید کرد که بحیث نماینده مردم پیرامون این موضوع مبارزه می‌کند.”

 

اما شماری از مردم می‌گویند: قوماندان قربان تردی بخاطر امنیت مردم بر ضد طالبان سلاح برداشته اگر آنها از وی حمایت نکنند امنیت ولسوالی بر هم خواهد خورد.

 

غلام رسول و حاجی محمد دو تن از باشندگان قرقین می‌گویند: ” معاون شورای ولایتی، قربان تردی قوماندان خیزش مردمی را در بین جمعیت مردم تخریب کرده‌است.

 

این دو تن در مورد چنین گفتند:

 

“ما طرفدار قوماندان خیزش مردمی هستیم، نمی‌خواهیم کسی امنیت ما را خراب کند. این ولسوالی نسبت به تمام نقاط افغانستان امن است. ما از قوماندان

 

تردی حمایت می‌کنیم و خرچش را هم می‌دهیم حتی سلاح برایش خریداری می‎کنیم.”

 

اکنون قوماندان قربان تردی با ۱۲۷ تن از افراد مسلح اش در نقاط مختلف ولسوالی قرقین به طرفداری دولت بر ضد مخالفین فعالیت دارد و توانسته است امنیت این ولسوالی را تأمین کند.

 

در همین حال لطف الله عزیزی والی جوزجان می‌گوید: اگر مردم محل از این قوماندان حمایت می‌کنند خوب است، ولی اگر اعمال او طوری باشد که از مردم پول بگیرد کار نا درست است.

 

والی جوزجان گفت تا هنوز کسی از این قوماندان برای او شکایت نکرده‌است:

 

“ولی اگر مردم او را حمایت مالی می‌کنند حق به جانب استند و مربوط به خود شان می‌شود و در این راستا هیچکس حق ممانعت آنها را ندارد.”

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار