افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش تلفات غیر نظامیان در ولایت کندهار

کندهار

 

مقام‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر در کندهار می‌گویند که تلفات غیرنظامیان در سه ماه نخست سال روان خورشیدی درمقایسه با سه ماه نخست سال گذشتۀ هجری خورشیدی شش در صد افزایش یافته اند.

 

این مقام‌ها می افزایند که مسوول بخش بزرگی ازتلفات مخالفان مسلح دولت استند.

 

درحالی که ولایت کندهار در یکی دو سال پسین از ولایت‌های نسبتاً امن کشور در حوزۀ جنوب شناخته می‌شود اما کمیسیون مستقل حقوق بشرمی‌گوید که تلفات غیرنظامیان در جنگ‌ها و خشونت‌های مسلحانه در این ولایت افزایش یافته است.

 

عبدالعزیز اکر سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر درکندهار گفت: «اگر جنگ‌ها همین‌گونه ادامه یابند، یک بُحران بشری را ایجاد خواهند کرد، زیرا آنان نه تنها زنده‌گی شان را ازدست می‌دهند بل امکانات زنده‌گی غیر نظامیان نیز درجنگ ازبین می‌رود.»

 

درهمین حال آمر نظارت کمیسیون حقوق بشر درکندهار می‌گوید که طرف های درگیر در جنگ توجه کافی برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان در هنگام درگیری‌های مسلحانه ندارند.

 

وی می‌افزاید که در سه ماه نخست سال روان هجری خورشیدی ۲۴۵ تن درکندهار در نتیجه جنگ کشته و زخمی شده اند در حالی که در زمان مشابه سال گذشته این شمار ۲۱۵ تن بود.

 

فخرالدین فایض آمر نظارت کمیسیون مستقل حقوق بشر در کندهار گفت: «در این اواخر مسوولیت بخشی بزرگی از تلفات غیرنظامیان به مخالفان مسلح دولت بر می‌گردد، زیرا این تلفات برخاسته از ماین‌ها استند و این ماین‌ها را مخالفان کارگزاری می‌کنند، اما از این هم چشم پوشی نمی‌کنیم که در برخی موارد در عملیات نظامیان دولتی نیز به غیرنظامیان تلفات وارد می‌شود.»

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار